Πρωτάθλημα Ελλάδας 1959

Ο γύρος του θριάμβου

Εχουν περάσει ήδη 50 χρόνια από τότε. Από τον Αύγουστο του 1959, όταν καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη στιγμή για την ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ. Η κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδας, ήταν η πρώτη μεγάλη επιτυχία που σημείωσε ο ΠΑΟΚ, η οποία έδωσε σημαντική ώθηση στην ομάδα για τα επόμενα χρόνια. Για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να παίξει αγώνες μπαράζ στη Θεσσαλονίκη και στο ανοιχτό γήπεδο της ΧΑΝΘ. Στο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Άρη μάλιστα, ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας τον αιώνιο αντίπαλό του με 66-58 κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου, ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Ο αείμνηστος Γιώργος Παντελάκης που ήταν τότε, έφορος της ομάδας μπάσκετ εκτελούσε κατ΄ ανάγκην και χρέη προπονητή, καθώς ο Ηράκλειος Κλάγκας ήταν ταυτόχρονα παίκτης και προπονητής. Ο αγώνας ΠΑΟΚ - Αρης πραγματοποιήθηκε στις 9 Αυγούστου 1959. Στην αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ ήταν οι Θεοδωρίδης, Στάλιος, Κλάγκας, Οικονόμου και ο Πασχάλης, που πέτυχε και το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος», ωστόσο,βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 11 πόντους (10-21) στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε 35-32, διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος του μεγάλου αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Οικονόμου, που πέτυχε του 19 από τους 25 πόντους του, στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο συνθέσεις των δύο ομάδων...

ΠΑΟΚ: Οικονόμου 25, Θεοδωρίδης 18, Κλάγκας 6, Κωνσταντινίδης 5, Πασχάλης 5, Δαπόντες 3, Αγγελίδης 2, Στάλιος 2, Κόκκος, Στεργίου, Κυριακού, Αστεριάδης.

ΑΡΗΣ: Γούσιος 17, Φλώκας 14, Πετράκης 13, Μακρής 9, Σπηλιάκος 3, Διονυσόπουλος 2, Παπαδάκης, Πεταλίδης, Κωνσταντάρας.

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

Στο πρωτάθλημα της περιόδου 1958-59, συμμετείχαν 7 ομάδες, ενώ ήταν το πρώτο στο οποίο ίσχυσε ο κανόνας για επιθέσεις των 30 δευτερολέπτων. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το πρωτάθλημα με νίκη 75-58 επί του Σπόρτιγκ, αλλά και επί του Άρη με 60-57, αλλά την 3η αγωνιστική ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 69-67. Επέστρεψε στις νίκες την 4η αγωνιστική με το 64-61 επί του Εθνικού, είχε ρεπό την 5η αγωνιστική, νίκησε πολύ δύσκολα (53-52), τον Ολυμπιακό την 6η αγωνιστική κι έκλεισε το πρωτάθλημα με ήττα (57-60) από τον Ηρακλή. Ο ΠΑΟΚ είχε 4 νίκες και 2 ήττες, όσες είχαν Άρης και Σπόρτιγκ και οι τρεις ομάδες έλυσαν τις διαφορές του για τον τίτλο σε αγώνες μπαράζ.

Την Παρασκευή 7 Αυγούστου 1959, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 59-56 τον Σπόρτιγκ, έχοντας προηγηθεί 30-27 από το ημίχρονο. Με τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν οι: Θεοδωρίδης 19, Κόκκος 11, Αγγελίδης 8, Οικονόμου 8, Στάλιος 7, Πασχάλης 5, Κωνσταντινίδης 1, Κλάγκας, Δαπόντας, Στεργίου, ενώ ο Αλιμπραντής με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Σπόρτιγκ.

Το Σάββατο 8 Αυγούστου 1959, ο Άρης νίκησε 78-77 τον Σπόρτιγκ κι έτσι στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Άρη που έγινε την επόμενη ημέρας (Κυριακή 9 Αυγούστου 1959) κρίθηκε ουσιαστικά ο τίτλος. Διαιτητές και στα τρία παιχνίδια ήταν οι Γιουγκοσλάβοι Βούκοβιτς και Παστόρ.