VEF Riga – ΠΑΟΚ: 80-74

15/11/2011

Εντυπωσιακό στιγμιότυπο από το παιχνίδι VEF Riga - ΠΑΟΚ

Παρά την μεγάλη του προσπάθεια και το γεγονός ότι πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την VEF Riga με 80-74 στην 1η αγωνιστική του Eurocup. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα ωστόσο έπαιξαν τα πολλά φάουλ που με ευκολία χρέωσαν στους παίκτες του ΠΑΟΚ και ιδιαίτερα στους ψηλούς οι διαιτητές, δημιουργώντας πρόβλημα στην ομάδα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι δύο παίκτες του ΠΑΟΚ αποβλήθηκαν με 5 φάουλ (Goree και Ντικούδης με τον πρώτο να έχει τρία φάουλ από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου), ενώ ο Τσακαλέρης χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ μέσα σε τρία λεπτά! Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στο παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα…

Ο J.R. Giddens και ο Rashad Wright πραγματοποίησαν πολύ καλό παιχνίδι. Ο Giddens ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ και ο Wright πρώτος σκόρερ της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε 11 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στη συνέχεια.

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 45-44, 65-57, 80-74

VEF RIGA: Perry 6, Valters 2, Janicenoks 5, Berzins 5, Kavaliauskas 11, Millage 18, Sims 19, Bertans 14 (2).

ΠΑΟΚ: Giddens 17, Stiggers 5 (1), Goree 16 (2), Ντικούδης 12, Καλαμπόκης 9 (1), Wright 11 (1), Γιαννακίδης 2, Καλλές, Καλαμπάκας 2, Τσακαλέρης.

Οι φωτογραφίες από το παιχνίδι VEF Riga - ΠΑΟΚ είναι από τον Mikus Klavins, ενώ το βίντεο που ακολουθεί είναι από τον τηλεοπτικό σταθμό LTV Sports που μετέδωσε τον αγώνα...