banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Πανελευσινιακός: 81-72

ετά από έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε θρίλερ, με δύο παρατάσεις και τρομερή εναλλαγή συναισθημάτων, ο ΠΑΟΚ πέτυχε σπουδαία νίκη με 81-72 επί του πολύ αξιόμαχου Πανελευσινιακού για την 6η αγωνιστική της Basket League και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και ακολουθούσε για μεγάλο χρονικό διάστημα στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-7 και 4-12 στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον D.J. Cooper πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά με 17-16, αλλά η Ελευσίνα ήταν μπροστά (18-21) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Με 5 γρήγορους πόντους από τον Κασελάκη, το παιχνίδι πήγε στα ίσια (25-25), αλλά οι φιλοξενούμενοι, με πρώτο σκόρερ τον Παπαμακάριο, βρήκαν τον τρόπο να διατηρήσουν το προβάδισμα ως τη λήξη του ημιχρόνου (27-30).

Ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανώς καλύτερος στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πήρε το προβάδισμα (38-36 με καλάθι του Τσαϊρέλη), βρέθηκε και στο +5 (45-40), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ 49-42 και την ομάδα να έχει καλό ρυθμό.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της τελευταίας περιόδου, αλλά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέλος. Ξεκινώντας από το 58-58 στο 38ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 61-60, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά και χρειάστηκαν 2/2 βολές από τον Cooper για να γίνει το 63-62. Faye και Cooper αστόχησαν σε τρίποντο, ο Fayge είχε 1/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό 63-63, αφού στον χρόνο που είχε ο ΠΑΟΚ στη διάθεσή του, όχι μόνο δεν κατάφερε να σουτάρει για τη νίκη, αλλά με λάθος έδωσε την δυνατότητα στον Νίκου για λέι απ, αλλά με καλή άμυνα ο Τσαϊρέλης αποσόβησε το μοιραίο.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο και το προβάδισμα (69-65), όμως ο Παπαμακάριος με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (69-68). Ο Faye είχε και πάλι 1/2 βολές και το παιχνίδι πήγε ξανά σε παράταση (69-69).

Ο ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρα καλύτερος στη δεύτερη παράταση, αλλά η νίκη δεν ήρθε εύκολα, παρότι η ομάδα προηγήθηκε 76-69. Η Ελευσίνα μείωσε 76-72, αλλά μέχρι εκεί. Με 2/2 βολές του Χαραλαμπίδη έγινε το 78-72 και ο Δέδας με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 81-72. Ήταν η 5η νίκη του ΠΑΟΚ σε 6 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 27-30, 49-42, 63-63 (καν. αγώνας), 69-69 (1η παράταση), 81-72

ΠΑΟΚ: Payne 9, Cooper 16 (4), Χαραλαμπίδης 10 (2), Τσόχλας 2, Vucicevic,  Τσαϊρέλης 19, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 5, Καλλές 2, Μπόγρης 3, Κασελάκης 12 (2), Λιάπης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Νίκου 4 (1), Παπαμακάριος 20 (2), Αράπης 3 (1), Raley Ross 16, Jones 6, Faye 10, Μελισσαράτος, Turner 10, Μάντζαρης 3 (1).