banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Karsiyaka: 74-79

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ, που έχασε με 74-79 από την Pinar Karsiyaka σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο PAOK Sports Arena για την 6η αγωνιστική του Eurocup. Τουλάχιστον ο ΠΑΟΚ κράτησε την διαφορά των 6 πόντων με την οποία είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι στη Σμύρνη, αποτέλεσμα που τον ευνοεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με την τουρκική ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ουσιαστικά ήταν αυτός ο κυρίαρχος του ματς μέχρι το 35ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και ανέβασε ταχύτητα και με τρίποντο από τον Χαραλαμπίδη προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων (38-25) στο 14ο λεπτό. Η Karsiyaka μείωσε 38-32 πολύ γρήγορα και στο ημίχρονο η διαφορά είχε ήδη μειωθεί στους 4 πόντους (45-41).

Βρίσκοντας πολύ καλό ρυθμό και με νέο τρίποντο από τον Χαραλαμπίδη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι στο σκορ (57-48) και με τρίποντο από τον Λιάπη έφτασε την διαφορά ξανά στους 11 (65-54), για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στους 8 65-57) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Η αποβολή (με δεύτερη τεχνική ποινή) του προπονητή της Karsiyaka Ufuc Sarica, άλλαξε τα δεδομένα, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα την διαφορά (66-65) και με συνεχόμενα καλάθια από τον Strawberry πήραν το προβάδισμα (66-70). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 70-70 με τον Τσόχλα, αλλά είχε κακές επιλογές στα τελευταία λεπτά και έχασε το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 24-20, 45-41, 65-57, 74-79

ΠΑΟΚ: Langford 1, Λιάπης 8 (2), Χαραλαμπίδης 18 (4), Carter 7 (1), Κακαρούδης 8 (2), Τσόχλας 5 (1), Δέδας 1, Μαργαρίτης 6, Odum 10 (1), Vaughn 8, Σαλούστρος 2.

PINAR KARSIYAKA: Demir 9, Palacios 6, Hersek 5 (1), Strawberry 23 (3), Koc, Dixon 16 (2), Sonsirma, Gabriel 5, Diebler 10 (2), Senturk.