ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Ήφαιστος Λήμνου: 94-74

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ήφαιστο Λήμνου με 94-74 για την 6η αγωνιστική της EKO Basket League, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο ντεμπούτο του Κώστα Χαραλαμπίδη στον πάγκο της ομάδας.

Μετά τα πρώτα 6 λεπτά, στα οποία οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα και με ένα τρίποντο και φάουλ του JeQuan Lewis στο τέλος, προηγήθηκε με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και με τον Απόλλωνα Τσόχλα να δίνει τον ρυθμό στην επίθεση, η οποία λειτούργησε εξαιρετικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 10 πόντους (48-38).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τριτο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-5 στα πρώτα 4’55’’ ανέβασε τη διαφορά στους 24 πόντους (67-43) και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι. Η διαφορά κυμάνθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα, με την μέγιστη τιμή της να φτάνει στους 24 πόντους και τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 94-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-38, 75-54, 94-74

ΠΑΟΚ: Lewis 23 (4), Smith 9 (1), Σχίζας 3, Καρράς, Τσόχλας 15 (3), Μαργαρίτης 8 (2), Best 8, Καραμανώλης, Wiggins 5 (1), Egekeze 8 (1), Σαρικόπουλος 10, Knowles 5

Ήφαιστος Λήμνου: Moldoveanu 4, Σταμάτης 15 (2), Evans 2, Smith 4, Πελεκάνος 4 (1), Τσαϊρέλης 7, Χαριτόπουλος 5, Μούρτος 3, Little 21 (5), Hammonds 9 (3), Διαμαντάκος