banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Neptunas: 72-94

Ο ΠΑΟΚ ήταν κακός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και γνώρισε την ήττα από τη Neptunas με 72-94 για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-14 στο 5΄και με 11-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κώστας Φλεβαράκης άλλαξε την άμυνα σε ζώνη, η οποία «βραχυκύκλωσε» τους Λιθουανούς και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι. Με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Adam Smith και Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (39-43) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 6 (39-45).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι με 4 συνεχόμενους πόντους του Ζήση Σαρικόπουλου (43-45) και είχε την ευκαιρία ακόμα και να προσπεράσει, αλλά οι 3 ελεύθερες βολές του Aaron Best δεν βρήκαν στόχο. Στη συνέχεια, η Neptunas έτρεξε ένα σερί 0-10, παίρνοντας και πάλι διψήφια διαφορά (43-55) και «καθάρισε» το παιχνίδι με το +20 στο 30΄(53-73).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει στους 25 πόντους (53-78) και τελικά τη Neptunas να παίρνει τη νίκη με 72-94.

Τα δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94

ΠΑΟΚ: Lewis 7 (1), Smith 19 (1), Σχίζας 2, Τσόχλας 12 (2), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 7 (1), Best 2, Wiggins 17, Egekeze, Σαρικόπουλος 6, Knowles

Neptunas: Pazera 1, Janavicius 7, Sedekerskis 9 (1), Delininkaitis 10 (3), Dorsey 5 (1), Slavinskas 5, Olisevicius 12 (3), Galdikas 11, Masiulis 11 (2), Jogela 2, Gailius 13 (1), Williamson 8