ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κολοσσός-ΠΑΟΚ: 87-66

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και γνώρισε την ήττα με 87-66 από τον Κολοσσό στη Ρόδο για την 5η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Ο Κολοσσός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-0 στο 2΄. Ο Κώστας Φλεβαράκης τα 4/5 της αρχικής του πεντάδας μετά το time out που κάλεσε και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Κολοσσό να προηγείται με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έβρισκε σκορ με ευκολία χάρη στον Adam Smith, o οποίος σημείωσε τους 13 από τους 22 πόντους του σε αυτό το διάστημα, αλλά δεν είχε τρόπο να αντιμετωπίσει την επίθεση των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον Κολοσσό Ρόδου να προηγείται με 53-38.

Ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το 61-38 και κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ έχασε για τα καλά την επαφή του με το σκορ. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 30 πόντους (81-51) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με το τελικό σκορ να βρίσκει τη διαφορά στους 21 πόντους (87-66).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 53-38, 71-48, 87-66

Κολοσσός Ρόδου: Agbelese 7, Braselton 10 (2), Jackson 7 (1), Μαραγκός,  Πουλιανίτης 3 (1), Bruesewitz 20 (6), Καλογιαννίδης 2, Kromah 14 (2), Μωραϊτης 10 (2), Daniels, Τουτζιαράκης 5, Πάυλος 9 (1)

ΠΑΟΚ: Lewis, Smith 22 (1), Σχίζας 2, Τσόχλας 6, Χατζηνικόλας 2, Μαργαρίτης 15 (1), Best 5, Wiggins 4, Egekeze, Σαρικόπουλος 4, Knowles 6