banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: 65-53

Σε μία πρεμιέρα γεμάτη ατυχίες και απρόοπτα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 65-53 για την 1η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Κώστας Βασιλειάδης πέτυχε 6 τρίποντα και 22 συνολικά πόντους και πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση, ήταν αυτός που έφερε το παιχνίδι στα ίδια (53-53) στο 33'30'' αλλά ο ΠΑΟΚ δεν πέτυχε πόντο ως την λήξη του αγώνα και αναπόφευκτα ηττήθηκε.

Ο ΠΑΟΚ που είχε τον Μαργαρίτη στο ρόστερ του, αλλά μόλις με μία προπόνηση τις δύο τελευταίες εβδομάδες, έχασε και τον Απόλλωνα Τσόχλα από το πρώτο ημίχρονο και σε ένα χρονικό σημείο που είχε τον έλεγχο (22-26). Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο (15-12), ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ (24-28), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο να επιστρέψουν και να προηγηθούν 36-30 στη λήξη του ημιχρόνου.

Χωρίς τον Τσόχλα και με τον Markovic να φορτώνεται με πολύ μεγάλη ευκολία με φάουλ ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ (38-30), αλλά επανήλθε με σερί 3-11 και με νέο τρίποντο του Βασιλειάδη ισοφάρισε (41-41 στο 24'40'') και με έμεινε σε απόσταση αναπνοής στη λήξη της τρίτης περιόδου (48-45). Η ΑΕΚ ξέφυγε 53-47 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, Δέδας και Βασιλειάδης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφεραν το παιχνίδι στα ίδια (53-53), αλλά δεν πέτυχε πόντο ως τη λήξη του αγώνα και η ΑΕΚ που έκανε σερί 12-0 στο διάστημα αυτό, πήρε τη νίκη με 65-53.

Τα Δεκάλεπτα: 15-12, 36-30, 48-45, 65-53

ΑΕΚ: Anosike 3, Παπαντωνίου 7, Sakota 2, Herston, Milosevic 16 (2), Scrubb 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 18 (2), Carter, Καλαμπόκης 5 (1), Warren 4.

ΠΑΟΚ: Tepic 4, Λιάπης, Βασιλειάδης 22 (6), Κακαρούδης 8, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Κώττας, Duvnjak 3 (1), Markovic 2, Balaban 4.