banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Οδυνηρή ήττα - ΠΑΟΚ mateco – Ιωνικός: 79-80

Οδυνηρή ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ mateco μέσα στο PAOK Sports Arena από τον Ιωνικό με 79-80 για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από 1/2 βολές του πρώτου σκόρερ των φιλοξενούμενων Ιωσήφ Κολοβέρου, μόλις 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα και καθώς στον χρόνο που απέμενε ο ΠΑΟΚ mateco δεν πρόλαβε να κάνει σουτ!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (24-36) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους Μαυροκεφαλίδη και Γκιουζέλη να έχουν από 9 πόντους! Ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και με τρίποντο του Καμπερίδη στη λήξη του ημιχρόνου μείωσε στον πόντο (41-42).

Με καλάθι του Love ο ΠΑΟΚ mateco πήρε και πάλι το προβάδισμα (54-53) στο 26ο λεπτό, με τρίποντο του Rivers έγινε το 60-58, αλλά ο Ιωνικός πρόλαβε να ευστοχήσει σε δίποντο για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο 60-60.

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ mateco φάνηκε να έχει τον έλεγχο και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν προηγήθηκε 70-64 (32’30’’), αλλά και αργότερα όταν ξέφυγε με 5 (74-69 στο 35’50’’), ο Ιωνικός επέστρεψε στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος ένα τραγικό λάθος σε επαναφορά, πήρε προβάδισμα 77-79 στα 35’’ για το τέλος του αγώνα. Ο Love ισοφάρισε 79-79, ο Κολοβέρος με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και ο ΠΑΟΚ mateco που δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση, έχασε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80