banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Hapoel Holon: 92-77

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Hapoel Holon με 92-77 στο “PAOK Sports Arena” για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League, κάλυψε τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 6-4.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, καθώς κράτησε τους Ισραηλινούς χωρίς καλάθι στα πρώτα 6΄ τρέχοντας ένα σερί 17-0, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε με 24-6, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (25-11).

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας μέχρι και τους 11 πόντους 35-24, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 8/12 τρίποντα και οι δύο ομάδας πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με διαφορά 16 πόντων (47-31).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν ήταν πολύ καλό για τον ΠΑΟΚ, καθώς μέσα σε 2΄12΄΄, ο αρχηγός της ομάδας, Βαγγέλης Μαργαρίτης χρεώθηκε με 4 φάουλ (δεν είχε κανένα στο πρώτο ημίχρονο) και οι Ισραηλινοί πλησίασαν στους 11 (50-39). Με μπροστάρη, όμως, τον William Hatcher, ο ΠΑΟΚ διατήρησε την διψήφια διαφορά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (71-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε με άνεση τη διαφορά, καθώς δεν επέτρεψε στη Hapoel Holon να μπει στη διεκδίκηση της νίκης και πήρε μία εύκολη νίκη με 92-77, καλύπτοντας και τη διαφορά των 4 πόντων (72-68), με την οποία είχε ηττηθεί στον αγώνα του πρώτου γύρου στο Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-31, 71-55, 92-77

ΠΑΟΚ: J. Jones 13 (3), Χρυσικόπουλος 9, Σχίζας, Κόνιαρης, Αθηναίου 10 (1), Tepic 12 (2), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 8, Hatcher 26 (5), Garrett, Goss 12 (3)

Hapoel Holon: Walden 15 (1), Reynolds, Atkins 13 (1), T.J. Cline 11 (2), D. Jones 6 (2), Simhon 8 (1), Pnini 3 (1), Harrush, S. Jones 21