banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ – Άρης: 75-64

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε του Άρη με 75-64 στο “PAOK Sports Arena” για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 19 πόντων στην τρίτη περίοδο και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα στο ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και βρήκε πολύ καλό ρυθμό στον τομέα της επίθεσης και προηγήθηκε με 17-24 στο 8΄, βρίσκοντας λύσεις τόσο από την περιφέρεια, όσο και από κοντά στο καλάθι. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και έτρεξε ένα σερί 10-0 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, το οποίο ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου με τη λήξη και προηγήθηκε με 27-24 στο 10΄.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τσαλμπούρη προηγήθηκε με 39-26 στο 14΄ για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 47-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνά τους. Με ένα τρίποντο του Elston Turner στο 26΄, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 57-39, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 30΄ ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 63-46.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 19 πόντων (65-46), αλλά στη συνέχεια ο Άρης κατάφερε να κόψει τον ρυθμό του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 71-62 στο 38΄. Σε εκείνο το σημείο, ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, Γιώργος Τσαλμπούρης σημείωσε δύο συνεχόμενα καλάθια και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-35, 63-46, 75-64

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Konate 2, Love 7, Griffin 12 (3), Τσαλμπούρης 22 (4), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 6, Ιατρίδης  Καμπερίδης 5 (1), Παπαντωνίου 3 (1), Turner 7 (1), Mitrou-Long 6

Άρης: Shuler 5 (1), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης, Φλιώνης, Milosevic, Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 16 (1), Chalmers 9 (1), Dragisevic 8, Little 11 (3), Decosey 13 (1)