banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Ηλυσιακός: 84-49

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το 2014, μετά τη νίκη του με 84-49 επί του Ηλυσιακού, σε αγώνα που έγινε στο PAOK Sports Arena, για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Η αντίσταση του Ηλυσιακού κράτησε ουσιαστικά για ένα περίπου ημίχρονο. Τόσο ήταν το διάστημα που χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ, με πρωταγωνιστές τον Cooper στην οργάνωση και τον Payne στην εκτέλεση, άρχισε να ανοίγει την διαφορά. Οι δύο αμερικανοί του ΠΑΟΚ συνδυάστηκαν εξαιρετικά σε μία από τις πιο όμορφες φάσεις του αγώνα, που ξεκίνησε με εντυπωσιακή πάσα του Cooper κάτω από τα πόδια και ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Payne για το 30-22. Ο Ηλυσιακό απάντησε με σερί 0-5 και μείωσε 30-27, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία αντίδρασή του στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 40-32 στο ημίχρονο και πολύ σύντομα άρχισαν να μεγαλώνουν την διαφορά, χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά αντίσταση από την άλλη πλευρά. Με σερί 16-2, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 56-34 στα μέσα της τρίτης περιόδου, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στο Σούλη Μαρκόπουλο να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες. Ο Θωμάς Κώττας «έγραψε» την πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα και ο Μιχάλης Λιάπης έκανε ρεκόρ χρόνου συμμετοχής, πόντων και ριμπάουντ, ενώ με δικό του τρίποντο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ στο +24 (63-39), αλλά η φάση του αγώνα έγινε από τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, που έκλεψε την μπάλα, κατέβασε και κάρφωσε εντυπωσιακά στο καλάθι του Ηλυσιακού.

Ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» σερί 23-7 στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσε την διαφορά, έκανε παρόμοιο σερί (21-10) και στην τέταρτη περίοδο και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους για το τελικό 84-39, στην πιο άνετη φετινή νίκη της ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Απόλλωνα Τσόχλα (ενοχλήσεις στο πέλμα), τον άρρωστο (γαστρεντερίτιδα) Αντώνη Κόνιαρη, ενώ ο D.J. Cooper είχε έντονες ενοχλήσεις στη μέση και χρειάστηκε να κάνει ένεση πριν από το παιχνίδι για να μπορέσει να αγωνιστεί. Και ο Ηλυσιακός είχε απουσίες, καθώς ο D.J. Stephens δεν ήρθε στη Θεσσαλονίκη λόγω ίωσης, ενώ ο Παναγιώτης Καυκής, αν και μετέβη στη Θεσσαλονίκη, αναχώρησε εσπευσμένα για την Αθήνα, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, όταν πληροφορήθηκε ότι το παιδί εισήχθη στο νοσοκομείο με πνευμονία.

Τα Δεκάλεπτα: 17-17, 40-32, 63-39, 84-49

ΠΑΟΚ: Payne 22 (1), Cooper 5 (1), Χαραλαμπίδης 3, Vucicevic 3, Τσαϊρέλης 14, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 2, Λιάπης 7 (1), Κώττας 2.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 2, Smith 3 (1), Χατζής 4, Ζούμπος 3 (1), Δορκοφίκης 5 (1), Βαβάτσικος 3, Ιωάννου 13 (1), Τζουγκαράκης 3, Mbodj 6, Anderson 7 (1).