banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ mateco: 77-67

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε 77-67 στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε αγώνα για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Αυτό ήταν το έβδομο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για την ομάδα μας, που μετά από δυόμισι μήνες ετοιμάζεται πλέον να επιστρέψει επιτέλους στο PAOK Sports Arena για ένα εντός έδρας παιχνίδι (τη Δευτέρα 4/4 απέναντι στον Ολυμπιακό).

Ο ΠΑΟΚ mateco αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Χριστοδούλου, αλλά και για πρώτη φορά χωρίς τον Marvin Jones, το κενό του οποίου ήταν εμφανές, ιδιαίτερα κάτω από το καλάθι.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και δημιούργησαν διαφορά 11 πόντων (15-4) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε αρχικά 15-9 και διατήρησε τη διαφορά των 6 πόντων (22-16) ως τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο κόουτς Λυκογιάννης έδωσε χρόνο σε 9 παίκτες από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ Καμπερίδης και DiLeo (οι μόνοι που δεν είχαν αγωνιστεί ως τότε) ξεκίνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Αμερικανός φόργουορντ με τρίποντο μείωσε στους 5 (24-19 στο 12’30΄΄).

Με τον Jermaine Love να φτάνει τους 11 πόντους, ο ΠΑΟΚ mateco διατήρησε τη διαφορά στους 6 (32-26), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0 και για πρώτη φορά ξέφυγαν με 16 (42-26). Με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Rivers διαμορφώθηκε το 44-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με σερί 11-2, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 (55-33) στα μισά της τρίτης περιόδου (25’). Ο Τολιόπουλος πέτυχε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο και με 2/2 τρίποντα μείωσε 60-45, αλλά η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 30ό λεπτό (63-48). Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, ήταν εμφανής και έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και πάλι με 20 (73-53), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco έτρεξε ένα σερί 0-11 και μείωσε στους 9 (73-64) στο 38ο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67