banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κολοσσός H Hotels – ΠΑΟΚ: 84-85

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη σε αγώνα πρωταθλήματος μετά τον Μάρτιο του 2019 πέτυχε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 84-85 για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, αλλά στο τέλος βρέθηκε ακόμα και στο -6, αλλά βρήκε τη λύση από την περιφέρεια, με τον Elston Turner να σημειώνει το καθοριστικό τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Beau Beech, ο οποίος σημείωσε 3 τρίποντα στην πρώτη περίοδο,  προηγήθηκε με 13-21, με τους γηπεδούχους να αστοχούν στα πρώτα 11 τρίποντα που επιχείρησαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικό στην επίθεση, αφού έβρισκε σκορ με όλους τους πιθανούς τρόπους, τόσο με τον Sagaba Konate από τη ρακέτα, όσο και με τους Elijah Mitrou-Long και Malcolm Griffin από την περιφέρεια. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 17 πόντους, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 37-49.

Στην τρίτη περίοδο, ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεσή του και μείωσε αρχικά στους 4 πόντους (51-55) και στο 29΄στους 2 (64-66), αλλά 3 πόντοι του Malcolm Griffin στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσαν και πάλι στον ΠΑΟΚ αέρα 5 πόντων (64-69).

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό στην τέταρτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά μέχρι το 35΄, όταν ο Mihajlo Andric έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό για πρώτη φορά μετά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, διαμορφώνοντας με τρίποντο το 75-74.  Στο 38΄, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 82-76, με τρίποντο του Artis, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε και με τρίποντα των Beau Beech και Elston Turner έφερε το παιχνίδι στα ίσα (82-82), 1΄29΄΄ για τη λήξη. Με 2 βολές των Kenny Goins και Kerem Kanter, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 84-82, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή 6΄΄ πριν από τη λήξη. Μετά την επαναφορά η μπάλα πήγε στον Elston Turner, ο οποίος με τρίποντο από τη γωνία έδωσε στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 84-85 1.3΄΄ πριν από τη λήξη και ουσιαστικά την πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85

Κολοσσός: Ξανθόπουλος 1, Artis 13 (2), Andric 21 (4), Αρσενόπουλος, Kanter 24 (1), Ζάρας 5 (1), Tumba 5, Goins 15 (1)

ΠΑΟΚ: Beech 14 (4), Konate 10, Love 6, Griffin 14 (3), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης 2, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 8 (2), Turner 16 (2), Mitrou-Long 11 (1)