ΜΑΡΟΥΣΙ

banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Neptunas Klaipeda–ΠΑΟΚ: 68-63

Μία μεγάλη ευκαιρία να πετύχει σπουδαία εκτός έδρας νίκη έχασε ο ΠΑΟΚ, που είχε υπό τον έλεγχό του για 35 λεπτά το παιχνίδι, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 68-63 από την πρωτοπόρο του ομίλου και αήττητη Neptunas Klaipeda.

Ο ΠΑΟΚ ήταν και διπλά άτυχος, καθώς στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου τραυματίστηκε ο Zanis Peiners σε προσπάθειά του προς το καλάθι της λιθουανικής ομάδας. Ο Λετονός πέτυχε το καλάθι, κέρδισε και το φάουλ, αλλά δεν κατάφερε να εκτελέσει την βολή, λόγω τραυματισμού, ο οποίος μάλιστα δεν του επέτρεψε να συνεχίσει στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ που προηγήθηκε 14-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, πλήρωσε στο τέλος και την απουσία του Peiners, όταν (με δεδομένη και την απουσία εδώ και καιρό του Μαργαρίτη) η ομάδα κουράστηκε, έμεινε από λύσεις και δεν κατάφερε να καρπωθεί με μία νίκη την μεγάλη της προσπάθεια.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας διαβάσει πολύ καλά το παιχνίδι, περιόρισε την δύναμη της Neptunas από την περιφέρεια και αφού δημιούργησε ακόμη και διαφορά 10 πόντων (26-36), έκλεισε το ημίχρονο με την διαφορά στους 8 (32-40). Οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση και με την ανοχή των διαιτητών, την ώρα που οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν χρεωθεί με φάουλ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πρώτο στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν περισσότερους πόντους, αλλά μόλις έναν επιπλέον από τον ΠΑΟΚ (15-14) και η διαφορά στο 30ό λεπτό είχε απλά μειωθεί στους 7 (47-54).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Neptunas μείωσε στους 4 (51-55), αλλά ο Τσόχλας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (51-58), που ωστόσο κόλλησε στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 17-2 για περισσότερο από επτά λεπτά, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ πέτυχε ένα μόνο καλάθι με τον Bryant (έχοντας 1/9 σουτ και 4 λάθη), βρέθηκε πίσω στο σκορ με 68-60 και αναπόφευκτα έχασε το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63

NEPTUNAS: Siksnius 7 (1), Mazeika 10 (1), Girdziunas 7 (1), Klimavicius 2, Sarakauskas 8 (2), Drew 3, Baron 9 (2), Kacinas, Johnson 8 (2), Grant 14.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 5, Κόνιαρης 9 (3), Τσόχλας 3 (1) Taylor 7 (1), Γλυνιαδάκης 3, Sibert 4 (1), Καμάρας 1, Bryant 13 (2), Peiners 3, Clanton 11.