ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA

banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 102-58

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην STOIXIMAN.GR Basket League ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 102-58 για την 26η αγωνιστική. Με αυτή την ήττα, ο ΠΑΟΚ έπεσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και έτσι θα αντιμετωπίσει το Λαύριο στον πρώτο γύρο των play off.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-0 στο ξεκίνημα του αγώνα χάρη σε 2 καλάθια του Keith Clanton, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 11-0 και στη συνέχεια δεν επέτρεψε ποτέ στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 26-10, ενώ το πρώτο ημίχρονο είχε προβάδισμα 28 πόντων (54-26).

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 65-40, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τη διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 75-44. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 102-58.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Αντώνης Κόνιαρης με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ), ενώ ο Zanis Peiners πέτυχε άλλους 9 και οι Keith Clanton και Λίνος Χρυσικόπουλος από 8.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 54-26, 75-44, 102-58

Παναθηναϊκός: Singleton 17 (1), K.C. Rivers 14 (3), James 20 (3), Μποχωρίδης 2, Φώτσης 9 (2), Παππάς 7, Feldeine 11 (1), Gist 5, Χαραλαμπόπουλος 2, Gabirel 4, Μπουρούσης 11, Καλάθης

ΠΑΟΚ: Sobey 6, Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 12 (2), Τσόχλας, Μαργαρίτης 2, Mc Fadden 5 (1), Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης 2, Παπαδόπουλος, Peiners 9 (1), Clanton 8, Aska 6