ΜΑΡΟΥΣΙ

banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κολοσσός Ρόδου-ΠΑΟΚ: 73-68

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στη Ρόδο καθώς παρά το γεγονός ότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ηττήθηκε από τον Κολοσσό με 73-68 για την 15η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-5 χάρη σε ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη. Οι Ροδίτες ευστόχησαν σε μακρινά σουτ και και με ένα καλάθι του Langston Hall, πέρασαν μπροστά με 10-7, αλλά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν σωστά «τρέχοντας» ένα σερί 0-8 στο τελευταίο πεντάλεπτο και έτσι ένα κάρφωμα του Βαγγέλη Μαργαρίτη διαμόρφωσε το 10-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερη στην δεύτερη περίοδο και με ένα καλάθι του Juvonte Reddic μείωσε σε 15-17. Ο ΠΑΟΚ «έσφιξε» την άμυνα του και συνέχισε να έχει τον έλεγχο των ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να καταφέρει να «χτίσει» μία διαφορά 10 πόντων, μετά από ένα κάρφωμα του Keith Clanton, 3΄34΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 14 (22-36) με ένα lay up του Λίνου Χρυσικόπουλου στον αιφνιδιασμό, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (23-36).

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ «κόλλησε» στην επίθεση, σημειώνοντας μόλις 1 πόντο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν τη διαφορά στους 4 a(33-37). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και με 2 τρίποντα των Λίνου Χρυσικόπουλου και Απόλλωνα Τσόχλα, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 8 (37-45), 2΄36΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία τελικά ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 43-50, χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Jordan Sibert.

Ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με ένα lay up του Langston Hall (53-55), 5΄58΄΄ πριν το τέλος του αγώνα, ενώ 2 εύστοχες βολές του Απόλλωνα Τσόχλα διαμόρφωσαν το 57-60, 3΄32΄πριν από την κόρνα της λήξης. Ένα τρίποντο του Trevor Releford έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Langston Hall με ένα τρίποντο και φάουλ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (64-60). Ο Thaddus McFadden μείωσε με 1/2 ελεύθερες βολές σε 68-63, ενώ ο Langston Hall με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 71-63. Το τελικό 73-68 διαμόρφωσε ο Jordan Sibert με τρίποντο 3΄΄ πριν τη λήξη.

Πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν οι Zanis Peiners και Λίνος Χρυσικόπουλος με 12 πόντους, ενώ ο Keith Clanton είχε 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 23-36, 43-50, 73-68

Κολοσσός Ρόδου: Λιάπης, Reddic 7, Chuku, Γεωργαλής, Σαλούστρος 7, Releford 15 (3), Αγγελάκος, Ahonen, Βασιλόπουλος 14 (3), Παπαδάκης, Watson 2, Hall 28 (2)

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 12 (1), Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 9 (1), Μαργαρίτης 4, McFadden 3, Miljenovic 4, Γλυνιαδάκης 2, Sibert 9 (2), Peiners 12 (2), Clanton 8