ΜΑΡΟΥΣΙ

banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κολοσσός-ΠΑΟΚ: 76-79

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε  του Κολοσσό με 76-79 στη Ρόδο για την 20ή αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League και πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 12-8 και μπαίνει πλέον, δυναμικά στο κυνήγι της πρώτης τετράδας.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ με 13-6 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά βρήκε πόντους από την περιφέρειά του και ισοφάρισε σε 17-17, χάρη σε ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 20-17.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με 32-24, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι τρίποντα και με ένα σερί 8-0 ισοφάρισε σε 32-32. Με τον Θοδωρή Ζάρα να τελειώνει το δεύτερο δεκάλεπτο με 12 πόντους και 3/3 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 36-39 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο (57-56) με ένα καλάθι του Lucky Jones με τη λήξη.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα και προηγήθηκε με 66-71 στο 36΄, χάρη σε ένα τρίποντο του Phil Goss και 2/2 βολές του Βαγγέλη Μαργαρίτη (66-71) . Στο 39΄, ο Τ.J. Bray μείωσε τη διαφορά στον πόντο (72-73), αλλά με συνεχόμενες βολές των Lucky Jones, Βαγγέλη Μαργαρίτη και Phil Goss, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο 72-76. Ο Κολοσσός μείωσε σε 76-78, ο Phil Goss με 1/2 βολές έκανε το 76-79, 3.5΄΄ πριν τη λήξη και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη παίζοντας πολύ καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-39, 57-56, 76-79

Κολοσσός: Ware 5 (1), Harris 11 (3), M. Jones 9, Σχίζας 11 (1), Γεωργαλής 5 (1), Σταμάτης, Παπαδάκης, Bray 18 (3), Young 13, Wright 4

ΠΑΟΚ: Petteway 5 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Krubally 4, Κόνιαρης 7 (1), Μαργαρίτης 9, Ζάρας 14 (3), Χαραλαμπόπουλος 6, Κατσίβελης 4 (1), Jackson, Goss 18 (4), L. Jones 9 (2)