Pinar Karsiyaka-ΠΑΟΚ: 79-67

14/03/2018

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ που έχασε με 79-67 από την Pinar Karsiyaka στην Σμύρνη και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ διεκδίκησε την πρόκριση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά η αστοχία του στα τελευταία κρίσιμα σουτ, του κόστισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Με 5 πόντους του Phil Goss, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-5 στο ξεκίνημα, αλλά η Pinar Karsiyaka έτρεξε ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε με 15-5 στο 6΄. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-13.

Δύο εύστοχες βολές του Δημήτρη Κατσίβελη και ένα καλάθι του Θοδωρή Ζάρα έφεραν τον ΠΑΟΚ στο -3 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά η Karsiyaka πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με ένα τρίποντο του David Kennedy έφτασε στο +14 (38-24) στο 18΄. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Τούρκου να προηγούνται με 43-33 μετά από ένα buzzer beater του Darnell Jackson.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε στους 2 (48-46), ενώ του δόθηκαν αρκετές ευκαιρίες να προηγηθεί, τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, ο ΠΑΟΚ έκανε αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +7 (55-48).

Ένα επί μέρους σκορ 11-2 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε την Karsiyaka στο +16 (66-50), αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και μείωσε στους 7 (72-65) με ένα καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ο ΠΑΟΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες να φέρει τη διαφορά στους 6, αλλά τα τρίποντα που επιχείρησαν οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Phil Goss δεν βρήκαν στόχο. Η διαφορά έπεσε στους 8 με ένα καλάθι του Μαργαρίτη (75-67), αλλά ένα λέι απ του Dominic Waters έδωσε στους γηπεδούχους εκ νέου αέρα 10 πόντων (77-67), για να πάρουν τελικά τη νίκη με 79-67.

Pinar Karsiyaka: Ugurlu 12, Turen 5 (1), Waters 7, Banic 2, Celep, Wood 5 (1), Kennedy 22 (2), Jones 24 (3), Gulasan 2, Dogan

ΠΑΟΚ: Petteway 3 (1), Χρυσικόπουλος 2, Krubally 8, Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 5, Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Κατσίβελης 6, Jackson 8, Goss 14 (3), Jones 8 (1)