Κύμη-ΠΑΟΚ: 88-85

15/02/2018

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Κύμη με 88-85 στο «Τάσος Καμπούρης» για την 16η αγωνιστική της Basket League. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους παίκτες της Κύμης να είναι ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μην είναι εύστοχοι από την περιφέρεια.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό, με την επίθεση να έχει τον πρώτο λόγο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 24-27 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου εκμεταλλευόμενος ένα πολύ καλό τρίλεπτο του, ενώ η Κύμη έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας διαφορά 5 πόντων (51-46), ξεφεύγοντας στα τελευταία 2 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με 3/3 τρίποντα των Σωτήρη Μανωλόπουλου και Thad McFadden και ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (60-46). Ο ΠΑΟΚ όμως, αντέδρασε παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Αντώνη Κόνιαρη και όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά, αλλά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα (65-66)

Ένα σερί 7-0 του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ανέβασε τη διαφορά στους 8 (65-73), αλλά η Κύμη απάντησε με ένα δικό της σερί (9-0) και προσπέρασε με 74-73. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τον McFadden να δίνει διαφορά 3 πόντων στην Κύμη (81-78), 2΄πριν το τέλος και να κόβει (αντικανονικά) τον Λίνο Χρυσικόπουλο στον αιφνιδιασμό, με τους διαιτητές όμως να μην σφυρίζουν το φάουλ και να δίνουν τεχνική ποινή στον Έλληνα φόργουορντ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 2 φορές στον πόντο (83-82 και 86-85) στο τελευταίο λεπτό, αλλά τελικά η Κύμη πήρε τη νίκη με 88-85.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 65-66, 88-85

Κύμη: Μανωλόπουλος 14 (4), Okereafor 11, Γερομιχαλός, C. Jones 6 (2) , Γλυνιαδάκης 10, Mc Ghee 7, Kyser, McFadden 18 (4), Μπάρλος, Smith 22 (1)

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 9 (1), Κόνιαρης 15 (3), Καρράς 4, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 14, Χαραλαμπόπουλος 4, Κατσίβελης 5 (1), Jackson 6, Goss 13 (2), Jones 9 (1)