ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 74-91

04/02/2018

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ που έχασε από τον Παναθηναϊκό με 74-91 στο “PAOK Sports Arena” για την 15η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο ΠΑΟΚ πάλεψε τον αγώνα και ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 28΄, αλλά στο τέλος δεν είχε την ενέργεια να κάνει τις σωστές επιλογές και στο τέλος έχασε την επαφή του με το σκορ.

Οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλή επιθετική λειτουργεία στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο με τον Αντώνη Κόνιαρη να σκοράρει, αλλά και να δημιουργεί και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +9 στο 13΄ (32-23), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 1-13, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 33-35 και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +4 (38-42).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-11  και βρέθηκε στο +15 (38-53) στο 23΄. Σε εκείνο το σημείο, ο Phil Goss ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 56-61 στο 28΄. Ο Παναθηναϊκός, όμως, έτρεξε ένα νέο σερί (0-7) και ανέβασε τη διαφορά στους 12 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (56-68).

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ, και στα τελευταία λεπτά η διαφορά άνοιξε (64-85), με αποτέλεσμα να πάρει μία τη νίκη ο Παναθηναϊκός (74-91).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-42, 56-68, 74-91

ΠΑΟΚ Χρυσικόπουλος 3, Krubally 4, Κόνιαρης 12 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Κατσίβελης 2, Jackson 16 (1), Goss 18 (3), Jones 1

Παναθηναϊκός : Rivers 9 (2), Παππάς 10 (1)), Denmon 11 (3), Gist 2, Βουγιούκας 5, Lekavicus 9 (1), Gabriel 14 (4), Auguste, Καλάθης 11, Αντετοκούνμπο 13, Μήτογλου 7