ΠΑΟΚ-Neptunas: 91-70

31/01/2018

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και επιβλήθηκε της Neptunas με 91-70 φτάνοντας τις 6 νίκες στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ κάλυψε και τη διαφορά των 13 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στη Λιθουανία και πλέον υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με μπροστάρη τον Phil Goss, ο οποίος είχε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 19-16.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 9-0, παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (28-16) και έδειχνε ασταμάτητος στην επίθεση, καθώς στο 17΄ ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε διαμορφώσει το 49-28. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε συνολικά 39 πόντους στην δεύτερη περίοδο και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας διαφορά 26 πόντων (58-32).

Ο ΠΑΟΚ κατέβασε… ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο και η Neptunas έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (71-52). Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι Λιθουανοί μείωσαν στους 17 (71-54), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 14-0 και βρέθηκε στο +31 (85-54). Τελικά, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 91-70.

Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Phil Goss με 29 πόντους, ενώ οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Λίνος Χρυσικόπουλος είχαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 58-32, 71-52, 91-70

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 15 (3), Krubally 7, Κόνιαρης 11 (2), Καρράς 1, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Χαραλαμπόπουλος 16 (2), Καραμανώλης, Κατσίβελης 7 (2), Jackson 2, Goss 29 (5), Jones 1

Neptunas: Fields 2, Johnson 8 (1), Kisielius 8 (2), Delininkaitis 8 (1), Seibutis 10 (1), Zelionis 7, Galdikas 5, Kacinas 3, Jucikas 2, Beliauskas 7 (2), Sulskis 10