ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός: 78-71

07/01/2018

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 78-71 στο “PAOK Sports Arena” για την 11η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε την 7η νίκη στον πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά και με τον Darnell Jackson να πετυχαίνει 10 πόντους με 2 τρίποντα στα πρώτα 5΄, προηγήθηκε με 13-10, ενώ στη συνέχεια βρήκε σκορ από τους Αντώνη Κόνιαρη και Λίνο Χρυσικόπουλο και βρέθηκε στο +12 (26-14). Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 29-18.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους. O Phill Goss διαμόρφωσε το 40-28 στο 16΄ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να είναι στο +11 (44-33).

Με όπλο την άμυνά του, ο ΠΑΟΚ κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και να την αυξήσει, με μπροστάρη στην επίθεση τον Phil Goss, ο οποίος με τρίποντο στη λήξη διαμόρφωσε το 57-41.

Με ένα καλάθι του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 61-45 στο 33΄. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας αρχικά στους 10 (61-51) και στη συνέχεια στους 9 (63-54). Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση και βρήκε σκορ με τον Phil Goss, ο οποίος διαμόρφωσε το 70-56, 3΄18΄΄ πριν τη λήξη. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός  στο τελευταίο τρίλεπτο, ήταν να μειώσει τη διαφορά με τον Κώστα Παπανικολάου να διαμορφώνει το τελικό 78-71 με 3 ελεύθερες βολές σε «νεκρό» χρόνο.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Phil Goss με 24 πόντους, ενώ ο Darnell Jackson είχε 14 και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος 9.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 44-33, 57-41, 78-71

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 6, Krubally 6, Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 9 (1), Καραμανώλης, Κατσίβελης 5 (1), Jackson 14 (2), Goss 24 (5), Jones 5 (1)

Ολυμπιακός: McLean 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 12 (2), Milutinov 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 11, Μπόγρης 4, Wiltjer 11 (1), Thomson