ΠΑΟΚ-Varese: 78-69

21/12/2016

Με νίκη ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για το 2016 ο ΠΑΟΚ, καθώς επιβλήθηκε της Βαρέζε με 78-69 στο PAOK Sports Arena για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League. Αυτή ήταν η 5η νίκη του ΠΑΟΚ, ο οποίος παρέμεινε σε… θέση πρόκρισης, καθώς ισοβαθμεί με τη Ventspils στην 4η θέση.

O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με 5 συνεχόμενους πόντους του Jordan Sibert προηγήθηκε με 7-2, με τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα. H Varese αντέδρασε και ισοφάρισε σε 14-14 για να δώσει προβάδισμα τριών πόντων (17-14) στους γηπεδούχους ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με το πρώτο του καλάθι σε επίσημο αγώνα στη φετινή σεζόν, πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 20-20.

Με συνεχόμενα καλάθια των Βαγγέλη Μαργαρίτη και Ανδρέα Γλυνιαδάκη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 26-20. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με ένα λέι απ του Λίνου Χρυσικόπουλου απέκτησαν για πρώτη φορά διαφορά 10 πόντων (39-29) 2΄και 44΄΄ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Η Varese βρήκε λύσεις με τους Dominique Johnson και Norvel Pelle και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 40-34.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα τρίποντο του Daniele Cavaliero πήραν προβάδισμα με 42-43, 6΄και 48΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ «έσφιξε» την άμυνα του και μετά από ένα κλέψιμο του Βαγγέλη Μαργαρίτη πήρε κεφάλι στο σκορ με τη λήξη του δεκαλέπτου με ένα καλάθι του Jordan Sibert στον αιφνιδιασμό (53-51).

Με δύο καλάθια του Ανδρέα Γλυνιαδάκη, ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα και ένα του Jordan Sibert, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 10-0 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 12 πόντων (63-51), 7 λεπτά πριν από τη λήξη. Η Varese προσπάθησε να αντιδράσει και με 6 συνεχόμενους πόντους  του Dominique Johnson μείωσε στους 5 (71-66), 1΄και 55΄΄ πριν το τέλος. Τέσσερις πόντοι από τους Keith Clanton και Jordan Sibert ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 9 (75-66), για να ολοκληρωθεί τελικά ο αγώνας με  τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 78-69 χάρη σε ένα τρίποντο του Darryl Bryant από το κέντρο λίγα δευτερόλεπτα πριν από την κόρνα της λήξης!

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Keith Clanton και Jordan Sibert με 15 πόντους, ενώ ο πρώτος έκανε ακόμα ένα double double  μαζεύοντας 11 ριμπάουντ. Πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο οποίος σε 13 λεπτά συμμετοχής είχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-34, 53-51, 78-69

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 7, Κόνιαρης, Τσόχλας 3 (1), Taylor 2, Μαργαρίτης 9 (1), Miljenovic, Γλυνιαδάκης 11, Sibert 15 (2), Bryant 5 (1), Peiners 11 (1), Clanton 15

VARESE: Johnson 20 (2), Anosike 5, Maynor 10, Avramovic 5 (1), Pelle 10, Bulleri 2, Cavaliero 11 (1), Kangur 6, Cavanesi