Rosa Radom – ΠΑΟΚ: 93-85 στην 3η παράταση

19/10/2016

Τσόχλας (photo: Basketball Champions League)

Στην τρίτη παράταση κρίθηκε το παιχνίδι στην Πολωνία και ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Rosa Radom με 93-85 και ξεκίνησε με ήττα την παρουσία του στο Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ, που για ένα ακόμη παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τον Μαργαρίτη, είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε, ούτε το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ λίγο πριν το τέλος της πρώτης παράτασης, όπου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Brazelton και αστόχησε στο τελευταίο σουτ…

Αν και προηγήθηκε 4-6, ο ΠΑΟΚ που ξεκίνησε με τον Brandon Taylor στην αρχική πεντάδα, είδε την Rosa Radom να απαντά με σερί 9-0 και να παίρνει το προβάδισμα 13-6. Ο Μαρκόπουλος άλλαξε την πεντάδα και με τον Clanton να πετυχαίνει 6 πόντους, κατάφερε να επιστρέψει (13-13) και να πάρει το προβάδισμα (15-17) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με επί μέρους σερί 2-17, πήρε προβάδισμα 8 πόντων (15-23) στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν την διαφορά στον πόντο (22-23) με καλάθι του Jackson, ωστόσο ο Peiners με καλάθι στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 22-25 (17ο λεπτό) και ο Bryant με νέο τρίποντο πήγε την διαφορά στους 4 (24-28). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όμως, οι Πολωνοί «έτρεξαν» σερί 9-2 και πήραν ξανά το προβάδισμα (33-30).

H Rosa Radom ξεκίνησε δυναμικά (35-30 και 38-33), αλλά ο Sibert με 8 πόντους, η αμυντική παρουσία του ΠΑΟΚ και σωστές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων (39-42) με σερί 1-9 για τον «Δικέφαλο» στο 25’15’’. O Αμερικανός έφτασε γρήγορα τους 11 πόντους (39-45) και ο ΠΑΟΚ που είχε λύσεις στην επίθεση και από τον Τσόχλα, βρέθηκε στο +7 (41-48) με τρίποντο του έμπειρου Έλληνα γκαρντ στο 28ο λεπτό. Οι Πολωνοί ήταν αυτοί που τελείωσαν όμως με καλύτερο τρόπο το δεκάλεπτο, με τον Brazelton να φτάνει τους 22 πόντους και με σερί 10-2, πήραν ξανά το προβάδισμα (51-50).

Ο ΠΑΟΚ που έβγαλε σχεδόν όλο το τρίτο δεκάλεπτο με την ίδια πεντάδα, ξεκίνησε καλύτερα την τελευταία περίοδο, προηγήθηκε 51-55. To παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, καθώς οι Πολωνοί προηγήθηκαν 57-55, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 59-59 και 61-61, με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο δίλεπτο. Το παιχνίδι έτσι ακριβώς τελείωσε, με το σκορ ισόπαλο (65-65) και τις ομάδες να οδηγούνται στην παράσταση, καθώς ο Sokolowski αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμη, καθώς η πρώτη παράταση δεν ήταν αρκετή για να λύσουν οι δύο ομάδες τις διαφορές του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 68-71, αλλά ο Brazelton με τρίποντο ισοφάρισε 71-71 και στην τελευταία επίθεση αστόχησε ο Τσόχλας, ο Γλυνιαδάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν πρόλαβε τον χρόνο.

Και η δεύτερη παράταση εξελίχθηκε με παρόμοιο τρόπο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα 75-79 με 2/2 βολές από τον Bryant, με 1’46’’ για τη λήξη. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (78-79), ο ΠΑΟΚ έχασε την επίθεση και στη συνέχεια ο Jackson κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Bryant. Ο Αμερικανός παίκτης της Rosa Radom ευστόχησε στη μία βολή, η επίθεση των Πολωνών δεν κατέληξε στο καλάθι του ΠΑΟΚ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην 3η παράταση (79-79). Με δύο τρίποντα από Jeszke και Bell, η Rosa Radom ξέφυγε 85-79 και καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος στα σουτ που επιχείρησε, οι Πολωνοί διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-30, 51-50, 65-65 (καν. διάρκεια), 71-71 (1η παράταση), 79-79 (2η παράταση), 93-85

ROSA RADOM: Witka 2, Bojanowski 5 (1), Brazelton 36 (4), Bell 17 (2), Sokolowski 12 (1), Zegzula, Adams, Bonarek, Jeszke 9 (2), Jackson 12.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 9 (2), Taylor, Miljenovic 3, Γλυνιαδάκης 14, Sibert 19 (5), Καμάρας, Bryant 11 (1), Peiners 7, Clanton 16.