ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 59-68 και 1-1…

23/04/2016

Σε τρίτο παιχνίδι, μεταξύ του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ, το οποίο θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ θα κριθεί η πρόκριση στην ημιτελική φάση των Playoffs της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να είχε κάνει το 1-0 με τη νίκη του στο ΟΑΚΑ, αλλά ηττήθηκε σήμερα 59-68 στο «Παλατάκι» από την ΑΕΚ, που ισοφάρισε σε 1-1 και όλα πλέον θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο ματς της σειράς.

Ο ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Απόλλωνα Τσόχλα, ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα, προηγήθηκε 16-11 με τρίποντο του Βασιλειάδη στο 6ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα ως την λήξη της πρώτης περιόδου (21-17). Αν και προηγήθηκε 23-19 και 27-24 (13ο λεπτό), ο ΠΑΟΚ κόλλησε στη συνέχεια και η ΑΕΚ που πέτυχε συνολικά 29 πόντους στην δεύτερη περίοδο, με επί μέρους σκορ 6-22 ως την λήξη του ημιχρόνου, κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά 13 πόντων (33-46), η οποία όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετή για να της δώσει τη νίκη.

Με τρίποντο του Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 8 (38-46), αλλά η ΑΕΚ έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί την διαφορά στο όριο ή και πάνω από τους δέκα πόντους, με τον Milosevic να δίνει λύσεις και να αποτελεί ταυτόχρονα το μεγαλύτερο πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ, που βρέθηκε στο -11 (42-53) στη λήξη της τρίτης περιόδου που ήταν και η χειρότερη του αγώνα ποιοτικά. Το σκορ τα λέει όλα, καθώς ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 9 πόντους στο διάστημα αυτό και δέχθηκε 7!. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο την διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την προσπάθειά του στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου Μείωσε 50-57 (35’) και 53-60 (36’48’’), αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Όταν μάλιστα έχασε και τον Βασιλειάδη που αποβλήθηκε από τους διαιτητές, όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 33-46,  42-53, 59-68

ΠΑΟΚ: Tepic 8, Λιάπης, Βασιλειάδης 12 (2), Κακαρούδης 4, Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Σχορτσανίτης 9, Duvnjak 2, Markovic, Hatcher 8, Clanton 9.

ΑΕΚ: Sakota 3 (1), Hairston 3 (1), Milosevic 17 (1), Green 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 14, Carter 4, Brown 10 (3), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 9.