Καβάλα – ΠΑΟΚ: 74-87 και 5η θέση

10/04/2016

Με νίκη ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ την παρουσία του στην κανονική περίοδο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, καθώς επικράτησε στην Καβάλα της τοπικής ομάδας με 87-74. Με αυτήν του τη νίκη ο ΠΑΟΚ κατέκτησε την 5η θέση της κανονικής περιόδου και συνεχίζει πλέον στα πλέι οφ, όπου πρώτος του αντίπαλος θα είναι η ΑΕΚ.

O ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Σοφοκλή Σχορτσανίτη, είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι από το ξεκίνημά του και προηγήθηκε στο όριο διψήφιας διαφοράς (8-17) στα μισά της πρώτης περιόδου (5’). Στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 14-21 και με τρίποντο του Λιάπη, πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (14-24). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 5 (25-30), αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Clanton να έχει ήδη 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, άνοιξε την διαφορά και με τρία σερί τρίποντα από τον Βασιλειάδη (που είχε και 5 ασσίστ), πήγε στο +16 (32-48). Στο ημίχρονο ξ διαφορά ήταν στους 13 (35-48).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πήγε την διαφορά στους 18 (35-53), αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Μείωσαν 50-59 και 56-64 στη λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε καμία όρεξη για να μπλέξει. Με τον Βασιλειάδη να τελειώνει τον αγώνα με 22 πόντους και 6 εύστοχα τρίποντα και τον Keith Clanton να κάνει ένα άνετο double double με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ έφτασε εύκολα στη νίκη με 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 35-48, 56-64, 74-87

ΚΑΒΑΛΑ: Lazer 14 (4), Williams 11, Mackie 15 (4), Ταπούτος 10, Σταμπουλής 8 (2), Kostov 5, Γκέλιος, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Λίβας, Kromah 11 (1).

ΠΑΟΚ: Tepic 13 (1), Λιάπης 3 (1), Βασιλειάδης 22 (6), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 5 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 9, Κώττας, Duvnjak, Markovic 10, Hatcher 4 (1), Clanton 12.