Κολοσσός Ρόδου – ΠΑΟΚ: 74-56

17/02/2016

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Ρόδο από τον Κολοσσό με 74-56 για την 19η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά έχασε την επαφή με το σκορ από το ξεκίνημά του.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα πήρε διαφορά (10-2 στο 4ο λεπτό) και προηγήθηκε ακόμη και με 13 πόντους (19-6 στο7’15’’). Με τρίποντο του Δέδα ο ΠΑΟΚ μείωσε 19-9, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν και πάλι διαφορά στους 13 (24-11) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 6-0 και να ανεβάζουν ακόμη περισσότερο την διαφορά (30-11). Ο ΠΑΟΚ με χαμηλό σχήμα, προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι και με τρίποντο του Τσόχλα μείωσε στους 14 (32-18) και λίγο αργότερα με νέο τρίποντο από τον Tepic στους 13 (34-21), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 6-0, έφτασαν και πάλι την διαφορά στους 19 (40-21). Με 2/2 βολές του Hatcher και καλάθι του Tepic στη λήξη του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ μείωσε την διαφορά στους 15 (40-25).

Ο ΠΑΟΚ, που είχε μόλις 3/14 δίποντα (21%) στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε με δύο εύστοχα τρίποντα (από Τσόχλα και Μαργαρίτη) το δεύτερο 20λεπτο και μείωσε 43-31 (21’30’’), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 7-0, έφεραν και πάλι την διαφορά στους 19 (50-31), για να προηγηθούν με 59-37 στη λήξη της τρίτης περιόδου.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με διαφορά 26 πόντων (65-39), για να μειώσει ο ΠΑΟΚ στους 20 (65-45) με δύο συνεχόμενα τρίποντα, αλλά χωρίς να υπάρχει κάποια ουσιαστική αλλαγή στο παιχνίδι ως το τέλος…

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-25, 59-37, 74-56

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Λαρεντζάκης 13 (1), Μπιλλής, Οικονομόπουλος 3, Μανωλόπουλος 10 (2), Davis 5, Γεωργαλλής, Linden 9 (2), Releford 16 (2), Αγγελάκος, Σαλούστρος 2, McGee 8, Lewis 8 (2).

ΠΑΟΚ: Tepic 10 (1), Λιάπης 4 (1), Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5 (1), Κώττας 2, Καμάρας, Duvnjak 2, Markovic 4, Hatcher 9 (1).