Φάρος Κερατσινίου – ΠΑΟΚ: 69-65

28/12/2015

Οδυνηρή ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο Κερατσίνι, όπου έχασε με 69-65 από τον Φάρο και αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Μαζί με τον αγώνα ο ΠΑΟΚ έχασε και μία μεγάλη ευκαιρία να φτάσει στον τελικό του θεσμού μετά από 17 χρόνια!

Ο Σχορτσανίτης πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά και τους 6 από τους 8 πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ, που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 5ο λεπτό (11-8). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με διαφορά 5 πόντων (13-8 και 16-11), για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Φάρο μπροστά στο σκορ 18-14.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (23-18), αλλά ο ΠΑΟΚ με δύο σερί τρίποντα από Duvnjak και Τσόχλα πήρε το προβάδισμα (23-24). Ο Φάρος απάντησε με σερί 6-0 (29-24), αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε (29-27 με 3/3 βολές του Tepic) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και στη λήξη του ημιχρόνου, με τον Φάρο να έχε ισχνό προβάδισμα (32-31).

Με επί μέρους σκορ 13-6 ο Φάρος δημιούργησε μία διαφορά 8 πόντων (45-37) στο 25ο λεπτό, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 0-4 μείωσε αρχικά σε 45-41 και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βασιλειάδη, έφερε το παιχνίδι στον πόντο (47-46 στο 28’50’’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Φάρο να προηγείται 51-48 και το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 0-7 και να παίρνει το προβάδισμα ξανά (51-55).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά στο παιχνίδι και να πάρουν το προβάδισμα (61-57 στο 37’) και το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη ως το τέλος. Ο Βασιλειάδης με «γκολ-φάουλ» μείωσε στον πόντο (62-61), ο Δέδας ισοφάρισε (62-62 με 1/2 βολές), για να δώσουν οι διαιτητές φάουλ στον Παπαμακάριο στη λήξη της επίθεσης και μάλιστα για τρεις βολές, σε μία φάση που η μοναδική παράβαση που υπήρχε ήταν βήματα από τον έμπειρο γκαρντ του Φάρου!! Με 3/3 βολές ο Παπαμακάριος έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (65-62), που έφτασαν τελικά στη νίκη με 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-31, 51-48, 69-65

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ: Παπαδόπουλος, Καράμπουλας 9 (1), Μπατής 10 (3), Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 2, Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας 6, Κατούφας 2, Παπαμακάριος 21 (4), Σκορδίλης 10.

ΠΑΟΚ: Tepic 9, Βασιλειάδη 10 (1), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1) Δέδας 1, Μαργαρίτης 5, Σχορτσανίτης 18, Duvnjak 11 (2), Markovic 6, Hatcher 2.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Σούλης Μαρκόπουλος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα με τον Φάρο: «Συγχαρητήρια στον Φάρο για τη νίκη του. Εμείς από την πλευρά μας δεν παίξαμε καθόλου καλά και αποκλειστήκαμε. Χάθηκε όντως μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας να παίξει στον τελικό και να διεκδικήσει έναν τίτλο. Για την φάση με το φάουλ που χρεώθηκε στον Σχορτσανίτη, όπως φάνηκε και στην τηλεόραση ο Παπαμακάριος περπάτησε, έκανε βήματα και όμως ο διαιτητής έδειξε τρεις βολές. Πως το είδε αυτό δεν μπορώ να ξέρω. Δεν μπορεί κανείς να πει ότι οι παίκτες μας δεν είχαν κίνητρο ή ότι δεν προσπάθησαν. Τα στατιστικά άλλα λένε, η ομάδα έκανε προσπάθεια, έκανε σουτ και δεν μπήκαν…»

Ο Γιώργος Δέδας από την πλευρά του τόνισε: «Δε νομίζω ότι έχουμε πολλά να πούμε για αυτό το παιχνίδι. Είχαμε και σήμερα την ίδια προσέγγιση που έχουμε απέναντι σε κάθε αντίπαλο. Γνωρίζαμε ότι ο Φάρος είναι μία ομάδα με έμπειρους παίκτες και από την στιγμή που εμείς δεν καταφέρναμε μέσα στο παιχνίδι να επιβάλλουμε το δικό μας στυλ παιχνιδιού, η κατάσταση έγινε πιο δύσκολη. Είχε και ο αντίπαλός μας μεγάλο κίνητρο και αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα στην εξέλιξη του ματς. Νομίζω ότι γενικά η ομάδα μας είναι σε αγωνιστική πρόοδο και το πρόγραμμα που έχουμε είναι τέτοιο που δεν μας δίνει περιθώρια να σταθούμε πολύ σε ένα αποτελέσματα, αν και χάσαμε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία να παίξουμε σε έναν τελικό».