ΠΑΟΚ – Τρίκαλα: 82-67

23/12/2015

Με νίκη 82-67 επί των Τρικάλων συνέχισε ο ΠΑΟΚ την πορεία του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για το 2015.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στα Τρίκαλα, που πέτυχαν ένα μόνο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτου κι αυτό στο 8ο λεπτό, όταν η διαφορά άρχισε να αγγίζει τους 20 πόντους. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-4 στο 8΄, ήταν στο +22 (26-4) στο δεκάλεπτο και έφτασε την διαφορά ως τους 23 πόντους (29-6) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Τα Τρίκαλα έκαναν σημαντική προσπάθεια για να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι και μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν, αφού έριξαν την διαφορά στους 11 (38-27) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Tepic να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ο ΠΑΟΚ με συνοπτικές διαδικασίες ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και προηγήθηκε (55-34 στο 25ο λεπτό και 64-42 στο 28’), για να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα και να μην αντιμετωπίσει ουσιαστικά προβλήματα από την ομάδα του Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα: 26-4, 38-27, 65-46, 82-67

ΠΑΟΚ: Tepic 18 (4), Λιάπης, Βασιλειάδης 11 (2), Κακαρούδης 8 (2), Τσόχλας 8 (2), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 14 (1), Κώττας, Σχορτσανίτης 8, Duvnjak 2, Markovis 2, Hatcher 8 (1).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Cadougan 5 (1), Dowell 6, Soko 21 (3), Τσιλούλης, Καραθανάσης 11 (3), Τσιάρας 6 (2), Conger 13, Καλλές, Robinson 5 (1), Teague, Βαρυτιμιάδης.