Szolnoki Olaj – ΠΑΟΚ: 78-69

18/11/2015

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε στην Ουγγαρία ο ΠΑΟΚ, που ενώ προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 20 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου γνώρισε τελικά μία οδυνηρή ήττα από την Szolnoki Olaj με 78-69. Με την ήττα του αυτή ο ΠΑΟΚ έχασε και μία σημαντική ευκαιρία να πλησιάσει πιο κοντά στην πρόκριση στους «32» του Eurocup, στόχο που παραμένει ανοιχτός, αλλά δυσκόλεψε πλέον περισσότερο.

Με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να χρεώνεται πολύ γρήγορα με δύο φάουλ, ο ΠΑΟΚ έχασε μία σημαντική επιλογή του και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να προηγηθούν ακόμη και με διαφορά 8 πόντων (17-9), ενώ στο πρώτο δεκάλεπτου η Szolnoki ήταν μπροστά 17-11.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και επέβαλε από το ξεκίνημα το παιχνίδι του. Με σερί 5-1 στα πρώτα 6’30’’ του δευτέρου δεκαλέπτου, αντέστρεψε πλήρως την κατάσταση και προηγήθηκε 22-30, για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (24-36) και έχοντας πλέον τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Με δύο τρίποντα του Hatcher και με μία βολή του Βασιλειάδη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 26-43 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με νέο τρίποντο του Βασιλειάδη η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 20 (26-46 στο 24ο λεπτό). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς μείωσαν την διαφορά (33-47), αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 14 πόντων (41-55).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ, καθώς η Szolnoki έκανε μεγάλη προσπάθεια να γυρίσει στο παιχνίδι. Μπορεί ο Δέδας με τρίποντο να έκανε το 41-58, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0 και μείωσαν την διαφορά στους 7 (51-58), στο 33ο λεπτό. Και συνεχίζοντας την αντεπίθεσή τους οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ 65-64, με 1’17’’ για το τέλος του αγώνα και να πάρουν τελικά τη νίκη με 78-69.

Τα Δεκάλεπτα: 17-11, 24-36, 41-55, 78-69