ΠΑΟΚ – Besiktas: 80-100

28/10/2015

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο PAOK Sports Arena από την Besiktas με 80-100 για την 3η αγωνιστική του Eurocup. Απέναντι σε μία πολύ ισχυρή ομάδα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε πολύ, αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 30 πόντους διαφορά, γύρισε το παιχνίδι, αλλά η επική ανατροή έμεινε ημιτελής.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ένα σοκ για τον ΠΑΟΚ. Στο τρίτο λεπτό το σκορ ήταν 8-9 και η Besiktas έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 2-18 και ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (10-27), έχοντας εκπληκτική ευστοχία από τα 6,75μ., την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πετύχει τρίποντο σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Besiktas που προηγήθηκε 14-27 στο πρώτο δεκάλεπτο, να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 30 πόντων (22-52). Ο ΠΑΟΚ μείωσε 28-55 στη λήξη του ημιχρόνου και ξεκίνησε αμέσως μετά την αντεπίθεσή του.

Ο Βασιλειάδης ευστόχησε για πρώτη φορά από τα 6,75μ. στο πρώτο εύστοχο τρίποντο του ΠΑΟΚ, που είχε 6/10 στο διάστημα αυτό και με επί μέρους σερί 29-11, έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (57-66). Η Besiktas με τον Wolters να είναι σε εκπληκτική βραδιά, πήγε την διαφορά στους 11 (61-72) στη λήξη της τρίτης περιόδου και στο ξεκίνημα της τέταρτης ξέφυγε και πάλι με 19 (65-84 στο 33’30’’), παρά την μεγάλη προσπάθεια του ΠΑΟΚ να γυρίσει στο ματς.

O Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε 68-84, ο ΠΑΟΚ έκανε προσπάθησε να μειώσει ακόμη περισσότερο, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και έκανε την δεύτερή του ήττα στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 28-55, 61-72, 80-100