Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: 83-58 και 1-0

26/05/2015

Με ήττα ξεκίνησε για τον ΠΑΟΚ η σειρά των αγώνων του με τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα. Τελικό αποτέλεσμα 83-58 και προβάδισμα 1-0 για τους «πράσινους», στη σειρά που κρίνεται στις τρεις νίκες και συνεχίζεται την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ, που αυτή την φορά δεν θα είναι άδειο όπως σήμερα.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Batista, ενώ δεν χρησιμοποιήθηκε ο Διαμαντίδης, προηγήθηκαν 10-4, αλλά με συνεχόμενους πόντους του Odum και ένα τρίποντο από τον Δέδα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 18-18 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Αν και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 25-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει στο σκορ και με τρίποντο του Bremer πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (29-30), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Μαργαρίτη που ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγε 32-35. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν 38-35 στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (42-35), αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 45-45, χωρίς να έχει διάρκεια στο παιχνίδι του. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι 53-45, με 4/4 βολές του Odum ο ΠΑΟΚ μείωσε 55-49 στη λήξη της τρίτης περιόδου και μετά ήρθε η κατάρρευση. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με σερί 20-2 και ο ΠΑΟΚ που είχε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ τον Μαργαρίτη, τον Vaughn στην αποστολή, αλλά εκτός μάχης, βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά (75-51 και 80-53) και ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-35, 55-49, 83-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαραλαμπόπουλος 8 (2), Slaughter 11 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Jankovic 12 (2), Φώτσης 12 (2), Nelson 10, Μαυροκεφαλίδης 16, Blums 3 (1), Παπαγιάννης, Copper 2, Reymar 2.

ΠΑΟΚ: Bremer 9 (1), Langford 4, Λιάπης 3 (1), Carter 5, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 18 (2), Κώττας 3, Odum 13 (1), Χαριτόπουλος, Σαλούστρος.