ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 72-88

16/03/2015

Ακολουθώντας από την αρχή του αγώνα στο σκορ, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 72-88 από τον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena, σε αγώνα για την 20ή αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα (5-13 στο 6ο λεπτό) και δημιουργώντας σχετικά νωρίς διψήφια διαφορά πόντων (7-20 στο 6ο λεπτό), προηγήθηκαν 13-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η αστοχία του ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με την ευστοχία του Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενοι (13-30 και 20-37), πριν μειώσει ο ΠΑΟΚ στους 14 (34-48) στη λήξη του ημιχρόνου…

Αν και μείωσε στους 12 πόντους (36-48 και 40-52) ο ΠΑΟΚ έχασε και πάλι την επαφή με το σκορ και ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε 42-61, 47-68 (28ο λεπτό) και 53-70 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μειώσει στο σκορ αρχικά με την ελπίδα ότι θα μπορούσε να αλλάξει και η ροή του αγώνα δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα…

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 34-48, 53-70, 72-88

ΠΑΟΚ: Langford 19 (1), Λιάπης 2, Carter 15 (1), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6, Odum 10, Vaughn 3, Sinadinovic 2, Χαριτόπουλος 6, Σαλούστρος 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Hunter 5, Dunston 6, Darden 11 (1), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 9 (1), Lafayette 14 (2), Lojeski 15 (2),  Πρίντεζης 14 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (1), Καββαδάς 4.