ΠΑΟΚ – Khimki: 78-82

21/01/2015

Παρά το γεγονός ότι κατέβαλε πολύ μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε ένα  πολύ ισχυρό αντίπαλο, ο ΠΑΑΟΚ ηττήθηκε τελικά από την Khimki με 78-82 σε αγώνα που έγινε στο «Παλατάκι» για την 3η αγωνιστική των «32» του Eurocup.

Με 5 πόντους από τον Vaughn στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 5-4, αλλά πολύ γρήγορα η Khimki πήρε το προβάδισμα στο σκορ και στο 7ο λεπτό ξέφυγε 9-20 (στο 8ο λεπτό με καλάθι του Koponen). Με σερί 7-0, ο ΠΑΟΚ μάζεψε την διαφορά και επανήλθε (16-20), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι την διαφορά και να προηγηθούν 16-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τρίποντο του Odum έφερε το παιχνίδι στον πόντο (27-28) και με 2/2 βολές από τον Langford πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ (29-28), για να οδηγηθεί το παιχνίδι σε μία μάχη πόντο με πόντο ως την λήξη του ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν ισόπαλο (40-40).

Έχοντας ουσιαστικά τον έλεγχο στο παιχνίδι και στην Τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενα καλάθια από Langford, Κακαρούδη και Δέδα, προηγήθηκε 54-52, αλλά σε εκείνο ακριβώς το σημείο χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Κακαρούδης και οι Ρώσοι κατάφεραν να προηγηθούν 54-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και να μπουν δυναμικά στο τέταρτο. Με σερί 10-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (και συνολικό 15-0 από το 54-52), η Khimki προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 13 πόντων (54-67), αλλά ο ΠΑΟΚ, όπως πάντα, δεν τα παράτησε…

Στα μισά της τελευταίας περιόδου (35ο λεπτό) ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ με 10 πόντους (61-71), αλλά επανήλθε και με δύο συνεχόμενα «γκολ-φάουλ» από Carter και Odum μείωσε στους 5 (70-75) και στα τελευταία δευτερόλεπτα ακόμη περισσότερο. Με τρίποντο του Δέδα στους 3 (76-79) και με 2/3 βολές του Τσόχλα στους 2 (78-82), αλλά δεν κατάφερε να κάνει μία ακόμη μεγάλη ανατροπή.

Τα Δεκάλεπτα: 16-24, 40-40, 54-57, 78-82

ΠΑΟΚ: Langord 14 (1), Λιάπης 2, Carter 17 (2), Κακαρούδης 8, Τσόχλας 8 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6, Odum 6 (1), Vaughn 10, Bremer, Σαλούστρος 2.

Khimki: Rice 11, Augustine 4, Popovic 10 (1), Pateev 13, Koponen 13 (2), Vyaltsev 6, Monia 5 (1), Lauvergne 2, Honeycutt 14 (2), Davis 4.