ΠΑΟΚ – Cantu: 78-77 με μεγάλη ανατροπή…

14/01/2015

Ο ΠΑΟΚ μίλησε για μία ακόμη φορά στο τέλος και με τρίποντο από τον Γιώργο Δέδα λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα νίκησε με 78-77 την Cantu για την 2η αγωνιστική των «32» του Eurocup.

Και αυτός ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη, καθώς ο ΠΑΟΚ να και βρέθηκε πίσω στο σκορ δεν τα παράτησε κυνήγησε ως το τέλος το παιχνίδι και δικαιώθηκε, αφού ήταν αυτός που πήρε την νίκη.

Η Cantu ήταν αυτή που ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 2-8, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και με σερί 10-0, πήρε το προβάδισμα 12-8. Οι Ιταλοί κατάφεραν να αντιδράσουν και με δικό τους σερί 0-9, πήραν ξανά την πρωτοπορία στο σκορ με 12-17 στο 7ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και το κατάφερε με τρίποντο του Langford, αλλά ο Williams στη λήξη του δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (20-24) στην Cantu.

Με ένα γρήγορο σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ πήρε άμεσα το προβάδισμα (25-24) και με συνολικό σερί 9-1 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε 29-25 και διατήρησε αυτή την διαφορά ως την λήξη του ημιχρόνου (38-34), έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Langford (11 πόντοι).

Ο Julian Vaughn πέτυχε τα δύο πρώτα καλάθια του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο (42-41), αλλά η Cantu είχε βρει καλό ρυθμό και με σερί 6-14, πήρε προβάδισμα 44-48. Ο ΠΑΟΚ με τον Μαργαρίτη πήρε ξανά προβάδισμα (55-54) και με καλάθι του Τσόχλα στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε 57-54 στο 30ό λεπτό.

Η Cantu βρήκε τρόπο να πάλι και πάλι το προβάδισμα (59-60), αλλά Κακαρούδης με τρίποντο «έγραψε» το 62-60. Οι Ιταλοί ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθούν 64-71 (με σερί 2-11) με τρίποντο του Hollis στο 36ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα (38’) ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -7 (69-76), αλλά έκανε την μεγάλη αντεπίθεση. Με τρίποντο του Τσόχλα μείωσε 72-76, με «γκολ-φάουλ» του Carter έφτασε το παιχνίδι στον πόντο (75-76), αλλά στα 17,7’’ και στη λήξη της επίθεσης, χρεώθηκε με φάουλ ο Carter, που αποβλήθηκε καθώς ήταν το πέμπτο. Ο Johnson-Odom είχε 1/3 βολές (75-77) και ο Δέδας με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα (78-77) και τη νίκη στον ΠΑΟΚ, αφού στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Σαλούστρος έκλεψε την μπάλα από τον Gentile…

Τα Δεκάλεπτα: 20-24, 38-34, 57-54, 78-77

ΠΑΟΚ: Langford 18 (1), Λιάπης, Carter 9, Κακαρούδης 11 (3), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 77 (1), Μαργαρίτης 8, Odum, Vaughn 6, Bremer 2, Σαλούστρος 6.

CANTU: Johnson-Odom 14, Feldeine 9, Abass, Lagana, Jones 16, Shermadini 6, Hollis 6 (2), Buva 7 (1), Gentile 5, Williams 14 (1).