ΠΑΟΚ – Πανελευσινιακός: 69-59

29/11/2014

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 69-59 του Πανελευσινιακού στο «Παλατάκι» για την 8η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο πρώτο παιχνίδι της ομάδας χωρίς τον αρχηγό Κώστα Χαραλαμπίδη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε 13-6 στο 5ο λεπτό και 21-19 στο 10ο λεπτό. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Odum, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 26-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 26-26 και πήραν τα προβάδισμα 29-35 στο 18ο λεπτό. Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 37-31, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με επί μέρους σερί 19-7, γύρισε το παιχνίδι και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος και πάλι με 50-44.

Με συνεχόμενα τρίποντα από Τσόχλα και Δέδα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων (63-48) και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, πήρε τη νίκη με 69-59.

Τα Δεκάλεπτα: 21-19, 31-37, 50-44, 69-59

ΠΑΟΚ: Langford 5, Λιάπης, Carter 17 (3), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Κώττας, Odum 10 (1), Vaughn 19, Σαλούστρος 2.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Cox 9 (1), Robinson 10 (1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 3, Markovic 15 (3), Δορκοφίκης 5, Ιωάννου 88 (1), Καλλές 2.