Zielona Gora – ΠΑΟΚ: 84-77

25/11/2014

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Πολωνία από την Zielona Gora με 84-77, ωστόσο το μυαλό όλων στην ομάδα είναι στον τραυματισμό του Κώστα Χαραλαμπίδη που αποχώρησε λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Στα αγωνιστικά, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι πετυχαίνοντας τα τρία πρώτα καλάθια (0-6), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και πήραν το προβάδισμα στο σκορ ως την λήξη του ημιχρόνου. Προηγήθηκαν αρχικά 20-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου και στο ξεκίνημα της δεύτερης, ξέφυγαν ακόμη και με διαφορά 11 πόντων (32-21), αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Με σερί 12-2 ο ΠΑΟΚ μείωσε 34-33 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου (36-34).

Με κάρφωμα του Vaughn ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 45-45, αλλά σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές χρέωσαν την ομάδα με τεχνική ποινή για flopping (κι αυτή ήταν η δεύτερη φορά) και λίγο αργότερα με πολύ αυστηρό επιθετικό φάουλ. Οι Πολωνοί ξέφυγαν 53-48, ο ΠΑΟΚ μείωσε με τρίποντο του Δέδα (53-51), αλλά η διαφορά πήγε στους 6 (59-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου και ξέφυγε ακόμη περισσότερο στο ξεκίνημα της τέταρτης (64-53). H διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου (77-65 στο 35’30’’) και η προσπάθεια του ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι ξεκίνησε, αλλά στιγματίστηκε αρχικά από τις συνεχείς ανάποδες αποφάσεις των διαιτητών και ολοκληρώθηκε με τον τραυματισμό του Κώστα Χαραλαμπίδη. Και εκεί το σκορ ήταν 78-75, στην μεγάλη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ η οποία δεν ολοκληρώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-34, 59-53, 84-77