Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: 61-65

09/11/2014

Μία ακόμη σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 65-61 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη για την 5η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο ΠΑΟΚ βασίστηκε στην σκληρή και αποτελεσματική του άμυνα, με ομαδική δουλειά κάλυψε και το κενό που αφήνει η απουσία του τραυματία Βαγγέλη Μαργαρίτη και συνεχίζει αήττητος την πορεία του στο πρωτάθλημα.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 9-4 στο 3ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (10-9) και το παιχνίδι διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα, ως την λήξη του δεκαλέπτου. Ο Τσόχλας με τρίποντο ισοφάρισε 13-13, ενώ ο Odum με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στη λήξη του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 18-18.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε περίπου 4 λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Πανιώνιος, κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 8 πόντων (26-18). Με τρίποντο του Χαραλαμπίδη, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε ένα σερί 11-3 και ισοφάρισε 29-29 (16’30’’) για να τελειώσει το ημίχρονο με διαφορά 2 πόντων (35-33) με 2/2 βολές του Langford, που όπως και ο Κακαρούδης είχε ήδη 3 φάουλ.

O ΠΑΟΚ είχε μόλις 4/13 βολές στο πρώτο ημίχρονο, με τον Vaughn να έχει 1.6 στο διάστημα αυτό, αλλά να είναι και πρώτος σκόρερ της ομάδας με 9 πόντους. Ο Vaughn μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο και με δικά του καλάθια ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 42-38 στα μισά της τρίτης περιόδου. O ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο διάστημα αυτό και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με διαφορά 8 πόντων (46-38).

Η τέταρτη περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 52-49, αλλά ο Πανιώνιος με συνεχόμενες βολές από τον Pruitt που… κέρδισε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα φάουλ, πέρασε μπροστά με 55-52 στο 37ο λεπτό. Ο Χαραλαμπίδης με 3/4 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Woods, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (56-55), που διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος, αν και δέχθηκε ασφυκτική πίεση από τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ με κάρφωμα του Carter προηγήθηκε 60-55, ο Korolev με τρίποντο μείωσε στον πόντο (60-59), αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης και Σαλούστρος) έβαλαν τις βολές και ήρθε η νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 38-46, 61-65

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 10, Βεργίνης 4, Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Strnad 3 (1), Μοτσενίγος, Woods 5, Fitzpatrick 2, Korolev 20 (3), Pruitt 10 (2), Hancock 7 (1).

ΠΑΟΚ: Langford 4, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 11 (1), Carter 9 (1), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 5 (1), Δέδας, Odum 9 (1), Vaughn 17, Σαλούστρος 6 (1).