ΠΑΟΚ – Κόροιβος Αμαλιάδας: 84-71

01/11/2014

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει αήττητος στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, μετά και την πολύ σημαντική νίκη που πέτυχε επί του Κόροιβου Αμαλιάδας με 84-71, στο PAOK Sports Arena. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Βαγγέλη Μαργαρίτη, επέβαλε από την αρχή του αγώνα το ρυθμό που ήθελε στο παιχνίδι, είχε τον έλεγχο και αντέδρασε σωστά κάθε φορά που ο Κόροιβος του Χάρη Μαρκόπουλου, προσπαθούσε να αλλάξει την ροή του ματς.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 22-16 στην πρώτη περίοδο και με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με συνολικό σερί 10-0, άνοιξε την διαφορά στους 9 πόντους (25-16).  Ο Γιώργος Δέδας έδωσε πολλές λύσεις από μακριά και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων (46-32) στο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να πλησιάσουν στο σκορ και με σερί 0-7, μείωσαν 57-52 λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Απόλλων Τσόχλας πρόλαβε να ευστοχήσει για το 59-52 και με 12 πόντους στην 4η περίοδο (και 17 συνολικά σε όλο το παιχνίδι) ήταν αυτός που έδωσε ουσιαστικά στον ΠΑΟΚ την δυνατότητα να διατηρήσει την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και να φτάσει στη νίκη.

Tα Δεκάλεπτα: 22-16, 46-32, 59-52, 84-71

ΠΑΟΚ: Langford 7, Λιάπης 3 (1), Χαραλαμπίδης 5 (1), Carter 9 (1), Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 17 (3), Δέδας 16 (4), Κώττας, Odum 2, Vaughn 11, Σαλούστρος 11.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Maggette 3, Lowery 18, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Davis 14 (1), Vasiljevic 12 (1), Κανονίδης 7 (1), Φιλλιπάκος, Garrett 8, Dimitriev 3 (1), Γαλιώτος 4.