ΠΑΟΚ – Zielona Gora: 85-66

22/10/2014

Συνεχίζει αήττητος ο ΠΑΟΚ, που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Zielona Gora, την οποία νίκησε 85-66 στο PAOK Sports Arena, για την 2η αγωνιστική του Eurocup. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα και έφτασε στη νίκη δίκαια και καθαρά, δημιουργώντας μάλιστα στο τέλος του ματς και μία διαφορά 19 πόντων!

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 21-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά έχασε τον Jake Odum, που χτύπησε στον αστράγαλο και η ομάδα αναγκάστηκε να συνεχίσει χωρίς την δική του βοήθεια. Ο Τσόχλας χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και ο Μαρκόπουλος αναγκάστηκε να επινοήσει σχήματα χωρίς καθαρό πλέι μέικερ. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν έχασε τον ρυθμό του, αλλά συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι.

Λίγο πριν τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 9 (33-24) και στη λήξη του ημιχρόνου έφτασε στους 12 (45-33), έχοντας με διψήφιο αριθμό πόντων Vaughn (11) και Σαλούστρο (10). Με φοβερό πλουραλισμό στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ καθήλωσε την Zielona Gora και προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων (58-41) με το τρίτο τρίποντο του Δέδα στο 25ο λεπτό και πήγε στο τέλος της τρίτης περιόδου με το σκορ στους 11 πόντους (64-53). Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον τον δρόμο του και ο ΠΑΟΚ που δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Πολωνική ομάδα, έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη με το τελικό σκορ 85-66.

Τα Δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 64-53, 85-66

ΠΑΟΚ: Langford 12 (1), Λιάπης 4, Χαραλαμπίδης 8 (2), Carter 7 (1), Κακαρούδης 6 (1), Τσόχλας 7 (1), Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 3 (1), Κώττας, Odum, Vaughn 12, Σαλούστρος 17 (3).

ZIELONA GORA: Cel 2, Troutman 8, Burtt 11 (1), Hosley 8, Kucharek, Johnson 11, Hrycaniuk 2, Zamojski 10 (2) Koszarek 14 (2).