ΠΑΟΚ – Πανιώνιος: 84-80 και 3η θέση

01/06/2014

Ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό ακριβώς που έπρεπε, νίκησε τον Πανιώνιο στο «Παλατάκι» με 84-80, έκανε το 3-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League ΟΠΑΠ και κατέκτησε την 3η θέση του πρωταθλήματος, ολοκληρώνοντας με αυτό τον πολύ όμορφο τρόπο, μία εξαιρετική σεζόν.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ, που ακολουθούσε στο σκορ από το πρώτο λεπτό. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (3-12 και 12-21) με τον Langford να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα και να έχει ήδη 11 πόντους λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις στην επίθεση μόνο από τον Χαραλαμπίδη, ενώ είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι πέτυχε τους περισσότερους πόντους του από βολές. Ο ΠΑΟΚ με συνεχείς αλλαγές και ορισμένες καλές άμυνες, κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 4 (20-24), αλλά ο Duvnjak με τρίποντο διαμόρφωσε το 20-27 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε την άμυνά του και κατάφερε με σερί 13-3 και πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Μαργαρίτη να πάρει το προβάδισμα (33-31), στο 16ο λεπτό. Η ομάδα του Μαρκόπουλου κατάφερε μάλιστα να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και να προηγηθεί 43-37, αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει και με καλάθι του McCollum στη λήξη η διαφορά έπεσε στους δύο πόντους (43-41).

Με δύο τρίποντα από Payne και Χαραλαμπίδη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 49-44, αλλά ο Πανιώνιος επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε ξανά το προβάδισμα (51-52). Ο ΠΑΟΚ ωστόσο βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει και πάλι στο σκορ (62-56) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Payne, αλλά ο McCollum και πάλι με καλάθι στη λήξη μείωσε την διαφορά στο καλάθι (62-60).

Η τέταρτη περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη, αφού ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (64-60, 68-64 και 71-67), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να επιστρέψουν, ισοφάρισαν (71-71) και προηγήθηκαν (71-73 και 74-77). Εκεί ακριβώς ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του και με σερί 6-0 προηγήθηκε 80-77, με τον D.J. Cooper να κάνει μία μεγάλη φάση, κλέβοντας την μπάλα και ευστοχώντας σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό! Το παιχνίδι πήγε και στις βολές και εκεί οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να είναι αλάνθαστος από την γραμμή και τη νίκη να μένει στο «Δικέφαλο» με 84-80, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο.

Τα Δεκάλεπτα: 20-27, 43-41, 62-60, 84-80

ΠΑΟΚ: Payne 15 (1), Cooper 8 (1), Χαραλαμπίδης 25 (2), Τσόχλας 5, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 10 (2), Καλλές 1, Μπόγρης, Κασελάκης 5 (1).

Πανιώνιος: McCollum 13, Duvnjak 18 (1), Carter 12 (2), Milbourne 7, Αθανασούλας 2, Μπατής 2, Langford 16 (1), Michel, Σίμτσακ 10.