Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: 75-57 και η συνέχεια στη Θεσσαλονίκη

29/05/2014

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με 75-57 και η σειρά συνεχίζεται στη Θεσσαλονίκη και το «Παλατάκι». Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να έχει το προβάδισμα με 2-1 νίκες και χρειάζεται μία ακόμη νίκη, στο επόμενο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Basket League ΟΠΑΠ, που θα γίνει στο PAOK Sports Arena την Κυριακή 1 Ιουνίου 2014 στις 5.30μ.μ.

Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος από την αρχή του αγώνα και στο ξεκίνημα προηγήθηκε 7-2 με τρίποντο του Μπατή, με 11-4 στο 5ο λεπτό και έφτασε στο +10 (14-4) με τρίποντο του Carter στο 5’30’’. Ο Σούλης Μαρκόπουλος πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ, άλλαξε το σχήμα (με Payne και Μαργαρίτη, αντίο των Κασελάκη και Μπόγρη). Ο Πανιώνιος έφτασε και στο +14 (22-8), με τον Milbourne να έχει ήδη 12 πόντους και ο ΠΑΟΚ απλά κατάφερε να μειώσει στους 10 (22-12) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Δέδα μείωσε στους 7 (24-17), δεν υπήρχε η ανάλογη συνέχεια, καθώς ο Πανιώνιος απάντησε με συνολικό σερί 20-2 και προηγήθηκε 44-19 προτού ακόμη ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο! Η αποβολή του D.J. Cooper αμέσως μετά την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθεια του ΠΑΟΚ.

Η προσπάθεια της ομάδας ήταν μεγάλη, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 64-40, ο ΠΑΟΚ έριξε σε σημαντικό βαθμό την διαφορά, αλλά το τελικό σκορ έφερε την πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στη σειρά, η οποία θα συνεχιστεί πλέον στη Θεσσαλονίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 22-12, 44-21, 64-40, 75-57