ΠΑΟΚ – Πανιώνιος: 81-63 και 2-0…

26/05/2014

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έχοντας σωστές αντιδράσεις όταν δέχθηκε έντονη πίεση από τον αντίπαλό του, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 81-63 τον Πανιώνιο και έκανε το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών των Playoffs της Basket League ΟΠΑΠ. Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται μία ακόμη νίκη, στο επόμενο παιχνίδι που θα γίνει την προσεχή Πέμπτη στην Αθήνα, για να κάνει το 3-0 και να κατακτήσει την 3η θέση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι και με τρίποντο του Κασελάκη πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (7-4), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να επιστρέψουν στο ματς και να προηγηθούν (13-16) και με καλάθι του Αθανασούλα (15-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με γρήγορο σερί 4-0, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (19-18), και λίγο αργότερα προηγήθηκε και με διαφορά 4 πόντων (25-21) και με καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση δημιούργησε για πρώτη φορά διαφορά 9 πόντων (34-25). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με 10 (36-26 και 38-28), για να μειώσει ο Πανιώνιος (38-33) με συνεχόμενους πόντους από τον Duvnjak.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά την τρίτη περίοδο και με σερί 4-0 πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στους 11 (44-33), αλλά οι φιλοξενούμενοι, άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά, κατάφεραν ταυτόχρονα να πάνε πρώτοι στη γραμμή των βολών και μείωσαν σε σημαντικό βαθμό την διαφορά (52-48). Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Τσαϊρέλη και την συμπληρωματική βολή από το φάουλ που κέρδισε, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7 (55-48) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Πανιώνιος συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να μειώσει την διαφορά ακόμη και στους 2 πόντους (59-57) με τρίποντο του Carter, αλλά σε εκείνο ακριβώς το σημείο απάντησε με τρίποντο ο Cooper και ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα. Με νέο τρίποντο από τον Δέδα μάλιστα η διαφορά πήγε ξανά στους 9 (66-57), ακριβώς στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Νέο τρίποντο από τον Τσαϊρέλη και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με 12 (71-59), τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ είχε πλέον εκπληκτικό ρυθμό και με νέο τρίποντο από τον Cooper, αλλά και ένα εντυπωσιακό καλάθι από τον Payne, μαζί με το τρίποντο του Μαργαρίτη, η διαφορά πήγε στους 20 (79-59) και έφτασε στη νίκη με άνεση στα τελευταία λεπτά.

Τα Δεκάλεπτα: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63

ΠΑΟΚ: Payne 10, Cooper 13 (3), Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5 (1), Vucicevic 2, Τσαϊρέλης 14 (1), Δέδας 11 (2), Μαργαρίτης 13 (1), Καλλές, Μπόγρης 4, Κασελάκης 5 (1), Λιάπης.

Πανιώνιος: McCollum 8, Σταμάτης, Duvnjak 10 (2), Carter 16 (1), Milbourne 2, Αθανασούλας 6, Μπατής, Σπυρόπουλος, Langford 14 (1), Michel 3, Σύμτσακ 4, Σαλούστρος.