ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 65-72

19/05/2014

Ο ΠΑΟΚ έκανε και σήμερα πολύ μεγάλη προσπάθεια, διεκδίκησε τη νίκη, αλλά ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 65-72 και θα συνεχίσει την πορεία του στα Playoffs της Basket League ΟΠΑΠ, αντιμετωπίζοντας τον Πανιώνιο για την 3η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, το οποίο έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 16-10 με τρίποντο του Δέδα, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με 2/2 τρίποντα από Curry και Διαμαντίδη, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο (16-16).

Με τρίποντο του Φώτση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 4 πόντων (19-23) στο 13ο λεπτό και λίγο αργότερα με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7 (21-28 στο 14΄). Ο Σούλης Μαρκόπουλος πήρε time out και ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 και προηγήθηκε 32-28, ξεσηκώνοντας τον κόσμο στις κερκίδες του γηπέδου. Η διαφορά για τον ΠΑΟΚ έφτασε και στο +5 (35-30), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου (37-38).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με μεγάλη ευστοχία από τα 6,75μ.και με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν 42-50 στο 24ο λεπτό  Ο ΠΑΟΚ μείωσε 45-50, αλλά η ευστοχία των φιλοξενούμενων στα τρίποντα ήταν εντυπωσιακή και η διαφορά πήγε στους 10 (45-55 και 48-58). Στο λεπτό που απέμεινε ως τη λήξη του δεκαλέπτου ωστόσο, ο ΠΑΟΚ πρόλαβε να μειώσει στους 5 (53-58) με κάρφωμα του Payne και τρίποντο στη λήξη από τον Cooper.

Και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε την ίδια ευστοχία στα τρίποντα και αυτό τον βοήθησε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να προηγηθεί για πρώτη φορά με διαφορά 11 πόντων (55-66). Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι και μείωσε ως τους 6 πόντους (64-70), αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και έχασε το παιχνίδι και μαζί την πρόκριση, με τελικό σκορ 0-3 νίκες.

Τα Δεκάλεπτα: 16-16, 37-38, 53-58, 65-72

ΠΑΟΚ: Payner 8 (1), Cooper 14 (2), Χαραλαμπίδης 10 (2), Τσόχλας, Vucicevic, Τσαϊρέλης 11 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 5, Μπόγρης 10, Κασελάκης 2, Κόνιαρης.

Παναθηναϊκός: Μπράμος 6 (2), Curry 17 (5), Φώτσης 3 (1), Ukic 8, Lasme 3, Μαυροκεφαλίδης 5 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Gist 8 (2), Γιάνκοβιτς, Maciulis, Wright 5.