Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: 83-77 και 2-0

16/05/2014

Για μία ακόμη φορά ο ΠΑΟΚ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, διεκδίκησε τη νίκη στο ΟΑΚΑ, αλλά ηττήθηκε με 83-77 από τον Παναθηναϊκό, χάνοντας το παιχνίδι ουσιαστικά στις λεπτομέρειες. Μία από τις σημαντικές εξ αυτών, το καλάθι του D.J. Cooper που δεν μέτρησε και ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 61-58. Ακολούθησε τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διαφορά 10 πόντων (68-58), την οποία ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ανατρέψει, όση προσπάθεια κι αν έκανε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Gist (που μαζί με τον Διαμαντίδη ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ των γηπεδούχων), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Χαραλαμπίδης και Cooper είχαν από 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 18-15, έχοντας τον έλεγχο στη ροή του αγώνα. Με τον Cooper να πραγματοποιεί καταπληκτικό παιχνίδι και όλη την ομάδα να ακολουθεί, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (34-22) στα μισά της δεύτερης περιόδου, και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-0 και μείωσαν (34-30), η ομάδα του Μαρκόπουλου είχε τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα και να ολοκληρώσει το ημίχρονο με διαφορά 6 πόντων (37-31).

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε πολλά τρίποντα στην τρίτη περίοδο και το γεγονός αυτό του έδωσε την δυνατότητα να πάρει διαφορά (53-45). Ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι και το έκανε με πειστικό τρόπο, μειώνοντας στους τρεις πόντους (56-53) στο 30ό λεπτό. Το παιχνίδι ήταν προφανές ότι θα είχε συγκλονιστική εξέλιξη, αλλά κρίθηκε σε πολύ σημαντικό ποσοστό στη φάση του 32ου λεπτού. Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με ισχνή διαφορά (61-58), ο Cooper ευστόχησε σε ένα πολύ δύσκολο καλάθι, το οποίο όμως δεν μέτρησε, καθώς θεωρήθηκε με εντυπωσιακή ευκολία και αποφασιστικότητα εκπρόθεσμο και αμέσως μετά καταλογίστηκε τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Και κάπως έτσι, αντί η διαφορά να μειωθεί στον πόντο, εκτοξεύτηκε στους 10 (68-58). Ο ΠΑΟΚ έκανε σημαντική προσπάθεια να γυρίσει το ματς, μείωσε στους 6 (70-64), αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-37, 56-53, 83-77

Παναθηναϊκός: Μπράμος 7 (1), Curry 2, Φώτσης 2, Ukic 15 (1), Lasme 6, Μαυροκεφαλίδης6, Διαμαντίδης 17 (3), Gist 17 (2), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς 1, Maciulis 8 (1).

ΠΑΟΚ: Payne 15 (1), Cooper 16 (1), Χαραλαμπίδης 17 (3), Τσόχλας 1, Vucicevic, ΤσαΪρέλης 10, Μαργαρίτης 3 (1), Μπόγρης 9, Κασελάκης, Λιάπης.