Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: 89-83 και 1-0…

13/05/2014

Κρίμα και άδικο για τον ΠΑΟΚ, που πραγματοποίησε μία πολύ μεγάλη εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, έφτασε πολύ κοντά στη νίκη και στην πρώτη ανατροπή, αλλά τελικά ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 89-83, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των Playoffs της Basket League ΟΠΑΠ.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να πετυχαίνει και τους 10 πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 10-4 στο 3ο λεπτό. Τα πρώτα μηνύματα ήρθαν σε εκείνο ακριβώς το σημείο, καθώς ο Τσαϊρέλης χρεώθηκε με το δεύτερό του φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα και με καλάθι του Μπόγρη πήγε την διαφορά στους 10 (19-9), στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος και με τρίποντο του Κασελάκη προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 13 πόντων (31-18), πριν το 31-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν προφανές ότι θα έκανε προσπάθεια να μειώσει την διαφορά. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 4 (46-42) λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα. Είχε όμως πολύ σοβαρό πρόβλημα με τα φάουλ, αφού προτού ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο είχαν όλοι οι ψηλοί της ομάδας φάουλ. Μπόγρης, Τσαϊρέλης και Καλλές από 3, στα 2 ο Μαργαρίτης και ο Μαυροκεφαλίδης που κέρδισε τα 7 από τα 11 αυτά φάουλ, είχε ήδη 20 πόντους στο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ με φοβερή αποτελεσματικότητα στην επίθεσή του ωστόσο, είχε ακόμη το προβάδισμα (49-45).

Με σερί 14-4, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα (59-53), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να απαντήσει και να προηγηθεί ξανά με 62-61 και 66-65 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε πολύ σοβαρά προβλήματα από την φθορά των φάουλ, έχασε διαδοχικά τους Μαργαρίτη, Μπόγρη, αλλά έμεινε στο παιχνίδι ως το τέλος. Με τρίποντο του Cooper ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 79-79, ο Payne έκανε το 81-81, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 5 (85-81), στα 56’’. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 85-83, αλλά στα 35’’ ο Μαυροκεφαλίδης (που σημείωσε συνολικά 32 πόντους) πήρε ένα καθοριστικό ριμπάουντ, έδωσε ξανά διαφορά 4 πόντων (87-83) και μαζί το παιχνίδι στους γηπεδούχους.

Τα Δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83

Παναθηναϊκός: Μπράμος, Curry, Φώτσης 9 (1), Ukic 7 (1), Lasme 6, Μαυροκεφαλίδης 32, Διαμαντίδης 17 (2), Gist 10 (2), Παππάς, Maciulis 8 (2), Wright.

ΠΑΟΚ: Payne 13, Cooper 15 (1), Χαραλαμπίδης 14 (3), Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 14 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλλές, Μπόγρης 16, Κασελάκης 6 (2).