Ηλυσιακός – ΠΑΟΚ: 78-77 με βολές…

24/04/2014

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 78-77 στην Αθήνα από τον Ηλυσιακό για την 25η αγωνιστική της Basket League. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τρεις βολές του Pigram στα 4,7 δευτερόλεπτα, αυτή όμως η εικόνα ήταν που κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε μόλις 12 βολές στα 40 λεπτά του αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι 35, εκ των οποίων οι 18 στην τελευταία περίοδο του αγώνα! Το γεγονός αυτό προκάλεσε και τις έντονες διαμαρτυρίες του ΠΑΟΚ στο τέλος του αγώνα…

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με αρκετή ένταση το παιχνίδι και προηγήθηκαν 12-7, αλλά με σερί 7-0 ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (12-14). Ωστόσο ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 22-19 στο δεκάλεπτο και με σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ξέφυγε για πρώτη φορά με 9 (28-19). Με νέο σερί 7-0 λίγο αργότερα η διαφορά πήγε στους 14 (35-21). Σε αυτό το διάστημα η κακή αγωνιστική παρουσία του ΠΑΟΚ συνδυάστηκε και με την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο πάγκος για διαμαρτυρία και μαζί με τις 14/14 βολές των γηπεδούχων (όταν ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε μόλις 6 σε αυτό το διάστημα), έφεραν ένα προβάδισμα 13 πόντων (47-34) για τον Ηλυσιακό.

Στην τρίτη περίοδο οι ΠΑΟΚ βελτίωσε πρωτίστως την άμυνά του, αλλά είχε και καλύτερες επιθετικές επιλογές. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Cooper μείωσε 47-40, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 11 (51-40), αλλά εκεί ήρθε η απάντηση του ΠΑΟΚ. Σερί 11-0 και το παιχνίδι ήρθε ξανά στα ίσια (51-51), για να λήξει η τρίτη περίοδος με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνή διαφορά (55-53).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν 61-53, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι και με επί μέρους σκορ 1-9, ισοφάρισε 62-62 και με κάρφωμα του Τσαϊρέλη πήρε ξανά το προβάδισμα με 66-64. Με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Τσόχλα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 4 (67-71). Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και είχε συγκλονιστική εξέλιξη ως το τέλος, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν 74-74 με κάρφωμα του Mbodj. Ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 77-75, ο Pigram αστόχησε σε τρίποντο, αλλά χρεώθηκε με φάουλ ο Payne. Ο Αμερικανός του Ηλυσιακού ευστόχησε και στις τρεις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 78-77, καθώς στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο ο Cooper.

Τα Δεκάλεπτα: 22-91, 47-34, 55-53, 78-77