Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: 95-92

31/03/2014

Ο ΠΑΟΚ έκανε τεράστια προσπάθεια για να κερδίσει στη Νέα Σμύρνη, γύρισε το παιχνίδι, το πήγε στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από τον Πανιώνιο με 95-92. Ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι του ΠΑΟΚ που κρίθηκε στην παράταση…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ υψηλό ρυθμό και γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι παράλληλα ήταν πολύ εύστοχοι, ειδικά από την γραμμή των 6,75μ. και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν 30-23 στη λήξη της πρώτης περιόδου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου μάλιστα ο Πανιώνιος κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά 13 πόντων (38-25), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπου του για να απαντήσει και μάλιστα άμεσα, καθώς με σερί 0-7 μείωσε σε 38-32.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι και να δημιουργήσουν διαφορά 10 πόντων (44-34), αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Payne να πετυχαίνει 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έριξε την διαφορά στους 4 (44-40) και ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο διαμόρφωσε το 47-43.

Και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ήταν παρόμοια η εικόνα του αγώνα, με τον Πανιώνιο να ανοίγει και πάλι την διαφορά (55-45) και τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει (55-50), με τον Payne να έχει ήδη 20 πόντους και να είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Και όχι μόνο αυτό, αλλά με εντυπωσιακή αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει 63-63 στη λήξη της τρίτης περιόδου με καλάθι του Cooper, που πρόλαβε μάλιστα να κλέψει και την μπάλα και να σουτάρει από το κέντρο σχεδόν του γηπέδου για το προσπέρασμα, αλλά δεν ευστόχησε.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με σερί 5-0 προηγήθηκε 68-63, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι (68-66 και 70-68), για να ξεφύγουν και πάλι οι γηπεδούχοι με 74-68, περίπου στα μισά της τελευταίας περιόδου. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 78-70, αλλά ο Χαραλαμπίδης με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε 80-78 και ο ΠΑΟΚ άγγιξε την ισοφάριση με το κλέψιμο του Payne που κέρδισε και φάουλ, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε. Με το σκορ 82-78, ο Χαραλαμπίδης κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων, είχε 2/3 βολές, μειώνοντας σε 82-80, διατηρώντας την αγωνία στο κατακόρυφο. Στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ ο Χαραλαμπίδης ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε 83-83 για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και στην παράταση, με τον Πανιώνιο να ξεφεύγει και πάλι 92-86 με τρίποντο του Duvnjak, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν παραδόθηκε και με τρίποντο του Cooper, μείωσε στον πόντο (93-92). Ο Milbourne με δύο βολές διαμόρφωσε το 95-92, που ήταν το τελικό σκορ, αφού ο Cooper αστόχησε σε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου.

Τα Δεκάλεπτα: 30-23, 47-43, 63-63, 83-83, 95-92 (παράταση).