ΠΑΟΚ – Κηφισιά: 92-83

23/03/2014

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ σε μία σπουδαία βραδιά στο PAOK Sports Arena. Φορώντας την ειδική επετειακή φανέλα για την 20ή επέτειο του Κυπέλλου Korac, η ΠΑΟΚ νίκησε 92-83 την Κηφισιά για την 22η αγωνιστική της Basket League. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στην παράταση και ο ΠΑΟΚ με την σπουδαία νίκη που πέτυχε, αγκάλιασε την 4η θέση της κανονικής περιόδου, ενώ πλησίασε ακόμη περισσότερο στην 3η θέση και συνεχίζει την πορεία του ανεξάρτητα με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κάθε φορά η ομάδα.

Το κλίμα ήταν εορταστικό, με την παρουσία της ομάδας του 1994, η ομάδα του σήμερα ωστόσο, αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα, με την απουσία του Mark Payne και το γεγονός ότι ο D.J. Cooper υπερέβαλλε εαυτόν για να αγωνιστεί, ενώ χρειάστηκε να κάνει και ένεση πριν από την έναρξη του ματς για να είναι σε θέση να ανταποκριθεί μέχρι ενός σημείου στις δυσκολίες του αγώνα.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν… περίεργο. Η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα και ξέφυγε με διαφορά 5 πόντων (12-17) με τρίποντο του Μπάρλου στο 6ο λεπτό. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και με σερί 10-0, η ομάδα του Μαρκόπουλου προηγήθηκε 22-17, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα (24-21) και τον έλεγχο στο παιχνίδι.

Η εικόνα και της δεύτερης περιόδου ήταν ίδια. Η Κηφισιά προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του ματς, με τρίποντα και εντυπωσιακή ευστοχία έξω από τα 6,75μ.μ. πήρε ξανά το προβάδισμα (32-36) στα μέσα του δεκαλέπτου, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι έτοιμη την αντίδρασή του. Με νέο σερί, αυτή την φορά 13-0, πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων (45-36), δείχνοντας ότι είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα.

Ο Κασελάκης με τρίποντο, πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (48-38). Η Κηφισιά προσπάθησε να μειώσει ξανά, αλλά με κυρίαρχο στον Κασελάκη σε αυτό το διάστημα, ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε την διαφορά στους 14 πόντους (59-45), προτού καταφέρουν οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Λιακόπουλου να μειώσουν την διαφορά στους 7 (59-52) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο υπόλοιπο διάστημα. Ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στον ΠΑΟΚ (62-55), αλλά οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 και τρίποντο του Σιούτη ισοφάρισαν 62-62, έκαναν το ίδιο λίγο αργότερα με καλάθι του Κακιούζη (70-70), το παιχνίδι πήγε στη γραμμή των βολών, οι παίκτες αποδείχθηκαν εύστοχοι και με τελικό σκορ 74-74, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Χρειάστηκε ωστόσο να αστοχήσει στο τελευταίο σουτ ο Vasiljevic για να συνεχιστεί το παιχνίδι στην παράταση.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Χαραλαμπίδη, που πέτυχε 12 από τους 29 πόντους του στην παράταση, ο ΠΑΟΚ πήρε την σπουδαία νίκη στην παράταση. Η επικράτηση της ομάδας ωστόσο δεν ήταν εύκολη. Η Κηφισιά προηγήθηκε δύο φορές (78-80 και 80-82), ο ΠΑΟΚ είχε όμως τις λύσεις και αφού εξασφάλισε στα τελευταία δευτερόλεπτα την νίκη, κατάφερε με τρίποντο του Χαραλαμπίδη στη λήξη να ισοφαρίσει και την διαφορά των 9 πόντων με την οποία είχε χάσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και να αποκτήσει σαφέστατο προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-36, 59-52, 74-74, 92-83 (παράταση).

ΠΑΟΚ: Cooper 6 (1), Χαραλαμπίδης 29 (3), Τσόχλας 4, Τσαϊρέλης 14 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 13 (2), Καλλές, Μπόγρης 12, Κασελάκης 9 (1), Λιάπης.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Vasijevic 13 (3), Λιακόπουλος 17 (1), Σιούτης 6 (2), Ψαθάς 3 (1), Garrett 12, Πετροδημόπουλος, Woods 4, Τσαλδάρης, Adegboye 8 (2), Κακιούζης 12 (1), Μπάρλος 8 (1).